reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Jeżeli prawo do gruntu jest uregulowane, a spółdzielnia nadal nie chce ustanowić na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, możemy skorzystać z drogi sądowej (darmowej). Wyrok w takiej sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Stopień trudności: niski

Koszt: 0 (chyba że skorzystamy z usług profesjonalnego pełnomocnika procesowego).

Wymagane dokumenty:

 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której położony jest blok
 • kopie wniosku oraz innych pism kierowanych do spółdzielni,

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, z jakiego powodu spółdzielnia spóźnia się z zawarciem umowy. Może to wbrew pozorom nie wynikać z winy spółdzielni.

Może to wynikać:

 • z naszej winy- jeśli nie wpłaciliśmy wszystkich sum związanych z przekształceniem nieruchomości (np. wkład budowlany), czy zalegamy z płatnościami czynszu.
 • z powodu stanu prawnego nieruchomości: zanim spółdzielnia wydzieli odrębną własność lokalu musi być użytkownikiem wieczystym, lub właścicielem nieruchomości, na której znajduje się blok. Jeśli nim nie jest- ( a na przykład dzierżawi grunty) do czasu uregulowania własności nieruchomości, nie uzyskamy własności mieszkania.

Jeżeli żadne z powyższych się nie sprawdza, a spółdzielnia nie jest w stanie przedstawić zasadnego wytłumaczenia- powinniśmy skierować oficjalne pismo, listem poleconym, lub osobiście w sekretariacie (z potwierdzeniem złożenia). „Zagroźmy” w nim skierowaniem sprawy do sądu jeżeli spółdzielnia nie przystąpi do zawarcia umowy np. w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

(podpowiedź: jeśli chcemy być pewni daty złóżmy pismo w sekretariacie spółdzielni- powinniśmy dostać pokwitowanie, lub wyślijmy pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru)

Zanim to zrobimy upewnijmy się czy na pewno sami wykonaliśmy wszystkie czynności.

Jeśli pomimo naszego wezwania spółdzielnia nadal nie wykonuje swojego obowiązku (MUSI zawrzeć z nami umowę przeniesienia własności nieruchomości), powinniśmy oddać sprawę pod rozpoznanie sądu. W tym celu musimy sporządzić pozew.

Sąd: Sąd Okręgowy właściwy dla siedziby spółdzielni.

Wartość przedmiotu sporu- wartość mieszkania.

Tytuł: Pozew o zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu.

W żądaniach pozwu wpisujemy:

- o zobowiązanie zarządu spółdzielni …. , do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu położonego przy ul. …. nr …. nr mieszkania ……… w (miejscowość) (jeśli jest to własnościowe mieszkanie, podajemy także numer księgi wieczystej), o powierzchni….., wraz udziałem nieruchomości wspólnej (nr księgi wieczystej), na rzecz (powód)…. .

- zasądzenie od pozwanej kosztów procesu wg norm przepisanych.

- o rozpoznanie sprawy także pod nieobecność powoda.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu musimy opisać:

 • spełnienie przez nas warunków do ustanowienia oddzielnej własności lokalu (np. przedstawić wyciągi z rachunku), oraz wezwanie spółdzielni do polubownego rozwiązania sprawy.
 • określić wymiary „powierzchni użytkowej” mieszkania i udziału w nieruchomości wspólnej
 • wystąpienie przesłanek po stronie spółdzielni: załączony odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której znajduje się blok- wykażmy że spółdzielnia jest jej użytkownikiem wieczystym/ właścicielem.
 • zwłokę spółdzielni- musimy przedstawić dokument, który pozwoli stwierdzić kiedy złożyliśmy wniosek. (kserokopia wniosku z potwierdzeniem złożenia, lub dowodem nadania listem poleconym).
 • na zakończenie umieśćmy informację, iż jesteśmy zwolnieni od wpisu sądowego w oparciu o Art. 49 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 Nr 4 poz. 27 ze zm.)

Pozew wnosimy do sądu Okręgowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Nie musimy go opłacać.

Krok 5: rozprawa

O ile:

 • spełnione są wszystkie warunki zarówno po naszej stronie jak i po stronie spółdzielni
 • złożyliśmy pozew nie wcześniej niż 3 miesiące po złożeniu wniosku do spółdzielni.

nie powinniśmy obawiać się wyniku postępowania.

WAŻNE: Po wyroku Trybunały Konstytucyjnego - wykup mieszkań spółdzielczych po preferencyjnych cenach i warunkach będzie możliwy jedynie do końca 2009 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama