REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać odpis z elektronicznej Księgi Wieczystej?

Marek Sondej - Referendarz Sądowy w Wydziale ksiąg wieczystych SR w Krakowie
Na wypełnianym formularzu nie może być żadnych poprawek.
Na wypełnianym formularzu nie może być żadnych poprawek.

REKLAMA

REKLAMA

Księgi wieczyste dokumentują stan prawny nieruchomości i są niezbędne do prawidłowego obrotu. Obecnie trwa proces informatyzacji ksiąg wieczystych, a więc umieszczania ich w centralnej bazie danych, tak żeby można było sprawdzić treść księgi z dowolnego miejsca w Polsce, bez konieczności osobistego udawania się do sądu w danej miejscowości. Niestety nie wszystkie sądy w Polsce zostały objęte informatyzacją. Aby ustalić czy w sądzie w którym chcemy uzyskać odpis są już księgi elektroniczne należy zapytać pracownika sekretariatu ksiąg wieczystych. W zależności od tego inaczej będzie wyglądało nasze staranie się o uzyskanie odpisu. Uwagi poniższe dotyczą uzyskiwania odpisu z księgi elektronicznej. 

Poziom trudności : łatwy

REKLAMA

Wymagane rzeczy/dokumenty: formularz wniosku o odpis z księgi wieczystej

Upoważnienie (opcjonalnie)

Koszty: 30 lub 60 zł w zależności od odpisu.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1 : uzyskanie numeru elektronicznej księgi wieczystej

Aby uzyskać numer księgi wieczystej, najprościej jest zadzwonić do Wydziału ksiąg wieczystych w sądzie, który jest właściwy miejscowo dla nieruchomości, którą chcemy sprawdzić (najczęściej jest to sąd znajdujący się w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość, lub sąd najbliższy tej miejscowości). Mimo zatem iż księgi wieczyste są jawne i każdy ma dostęp do nich, to nie można uzyskać informacji dot. ksiąg wieczystych jeżeli nie zna się co najmniej nr księgi albo nr działki gruntowej.

Zobacz także: Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Posiadając stary numer (sprzed „migracji” –czyli przeniesienia księgi do systemu informatycznego) wystarczy podać go podczas rozmowy. W innym wypadku, należy liczyć się z koniecznością podania szczegółowych informacji na temat nieruchomości tj. nr działki ewidencyjnej, ew. adres (i numer mieszkania w przypadku odrębnej własności lokalu).

Innym źródłem informacji o tym czy dla nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta i jaki ma nr może być starostwo powiatowe prowadzące ewidencję gruntów i budynków.

Numery telefonów do sądów można uzyskać w Internecie, lub pod numerem informacji Telekomunikacji Polskiej (118 913)

Krok 2: Wybór odpisu

W zależności od potrzeb możemy wybrać (oznaczając to w pierwszej rubryce formularzu):

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

  • Odpis zwykły: wskazuje informacje o nieruchomości na dzień składania wniosku o odpis (30 zł)
  • Odpis zupełny: pokazuje aktualny stan, oraz wszystkie wcześniejsze wpisy w księdze wieczystej (np. poprzednich właścicieli) (60 zł.- uwaga mogą być bardzo obszerne)
  • Zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej: wskazuje, iż księga wieczysta została zamknięta np. wyniku odłączenia wszystkich działek do innej księgi wieczystej (10 zł)

Krok 3: wypełnianie formularza

Formularz możemy uzyskać na stronie ministerstwa sprawiedliwości (www.ms.gov.pl), lub na miejscu w siedzibie sądu/ delegatury.

REKLAMA

Wypełnienie formularza sprowadza się do wpisania swoich danych (lub osoby na rzecz której występuje się o odpis – ważne w przypadku „wrzucania” wartości odpisu do kosztów uzyskania przychodu np. pracodawcy), oraz numeru księgi wieczystej.

Wpisanie błędnego numeru będzie się wiązać z uzyskaniem z odpisem księgi wieczystej innej nieruchomości i utratą opłaty ( w najlepszym przypadku jeśli nie księga o wskazanym numerze nie istnieje, będziemy musieli jedynie wypełnić ponownie wniosek).


W zależności od tego czy chcemy uzyskać odpis na miejscu, czy za zaliczeniem pocztowym w formularzu wskazujemy adres do doręczeń. (istotne dla bardzo dużych ksiąg wieczystych- ich drukowanie zajmuje wiele czasu, odbiór na miejscu wiąże się z długim oczekiwaniem)

Na formularzu nie może być żadnych skreśleń i przeróbek – taki formularz może zostać zwrócony i konieczne będzie jego ponowne wypełnienie i czekanie w kolejce (choć na szczęście nie tracimy opłaty).

Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wypełnianie wniosku kończymy złożeniem podpisu oraz wpisaniem daty w ostatniej rubryce.

Krok 4: opłata

Przed złożeniem wniosku o odpis w sekretariacie wydziału ksiąg wieczystych należy go opłacić. (co do wysokości patrz krok 2) Można to zrobić w kasie sądu (uwaga: kolejki), lub przelewem na rachunek sądu (uwaga: prowizje na poczcie i w banku) wskazując w tytule przelewu „WNIOSEK O ODPIS Z KSIĘGI WIECZYSTEJ”.

Zobacz także: Odwrócony kredyt hipoteczny – założenia do projektu ustawy

Przed opłaceniem wniosku w sądowej kasie, wniosek musi być kompletnie wypełniony.

Krok 5: złożenie wniosku

Z dowodem opłaty oraz wypełnionym wnioskiem kierujemy się do sekretariatu wydziału ksiąg wieczystych (dowolnego, w każdym sądzie w Polsce). Tam składamy wniosek wraz z opłatą i czekamy na wydruk odpisu, oraz opatrzenie go pieczęciami i podpisem przez pracownika sekretariatu.

W przypadku ksiąg wieczystych liczących ponad 100 stron, wniosek będzie do odebrania w kolejnym dniu roboczym, lub drogą pocztową. Mniejsze księgi są wydawane „od ręki”.

W przypadku występowania o odpis w imieniu innej osoby (np. pracodawcy) niektóre sady wymagają okazania upoważnienia od odbioru wniosku – opatrzonego pieczęcią i podpisem pracodawcy.

Ważne

Powyższe uwagi dotyczą tzw. przemigrowanej księgi wieczystej, której treść znajduje się już w centralnej bazie danych. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy księga została przemigrowana należy zapytać o to pracownika sekretariatu, podając mu nr starej księgi. Jeżeli księga nie została przemigrowana, a zależy nam na odpisie – będziemy musieli poczekać ok. 3 tygodni na odpis. Sądy nie wydają już odpisów z ksiąg starych – papierowych.

Zobacz także: Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Zalecenia/uwagi:

REKLAMA

- odpis ksiąg elektronicznych można uzyskać w każdym sądzie wieczysto-księgowym obsługującym system informatyczny. Oznacza to, że w sytuacji, w której nieruchomość znajduje się na drugim końcu Polski nie musimy jechać do tamtejszego sądu po odpis. We wniosku o wydanie odpisu należy wyraźnie zaznaczyć kod wydziału w którym znajduje się dana księga.

- uzyskanie księgi wiąże się często ze spędzeniem nawet godziny czekając w kolejce do kas, lub/oraz sekretariatów, czas marnujemy również czekając na sporządzenie odpisu. Najlepiej udać się tam ok. godz. 8-ej na początku funkcjonowania.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

- uważaj na skreślenia i poprawki na druku. Zgodnie z przepisami są niedopuszczalne. W praktyce dotyczy to głównie poprawek przy numerze księgi wieczystej, choć może się zdarzyć (przy braku dobrej woli urzędnika) że nawet mała poprawka w np. w danych wnioskodawcy skończy się zwrotem wniosku.

- system ma niemiłą tendencję do „wieszania się”. Potrafi być unieruchomiony nawet przez kilka godzin. Sytuacja może się pogarszać wraz z dołączaniem do systemu kolejnych wydziałów ksiąg wieczystych.

-nie wszystkie sądy włączyły się do sieci informatycznej- w nich odbieramy odpisy na starych zasadach.

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA