reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Umowa przedwstępna pozwala na zabezpieczenie obu stron przed ewentualnym zerwaniem negocjacji dotyczących sprzedaży nieruchomości. W zależności od swojej formy umowa taka będzie miała różne skutki.

Stopień trudności: średni

Koszty: zmienne (zależne od wartości nieruchomości i formy zawarcia umowy- od 0, do kilku tysięcy złotych.

Krok pierwszy: Wybór formy

Umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości możemy zawrzeć po prostu na piśmie, lub w formie aktu notarialnego. Obie formy mają swoje plusy i minusy (forma ustna jako również teoretycznie dopuszczalna jest niepoważna ):

Zobacz także: Istota umowy pośrednictwa zakupu nieruchomości typu otwartego

Forma pisemna:

nic nas nie kosztuje, wymaga minimalnej ilości formalności.

- nie pozwoli nam zmusić sądowo kupca/sprzedawcy do zawarcia przyrzeczonej umowy. Będziemy mogli się jedynie domagać kary umownej (jeśli ją zawrzemy w umowie) lub odszkodowania za straty jakie ponieśliśmy w związku z przygotowaniami do zakupu (koszty dojazdów, poszukiwań, notarialne, zaliczki)

Akt notarialny:

- koszt sporządzenia umowy w formie aktu jest zależny od wartości nieruchomości i może wynosić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. (może wynosić maksymalnie 1/2 stawki dla sprzedaży nieruchomości o tej wartości ( przy czym sporządzając akt sprzedaży nieruchomości wykonujący umowę przedwstępną - również zapłacimy do 1/2 stawki ).

W przypadku zawarcia umowy przyrzeczonej, koszty nie będą większe niż gdyby umowy przedwstępnej nie było.


+ w oparciu o akt notarialny będziemy mogli na drodze sądowej zmusić kontrahenta do zawarcia umowy, lub wnosić o wyrównanie strat (tak jak w przypadku formy pisemnej). (wybór jest istotny , wpis sądowy wynosi 5% wartości nieruchomości [ do 100 000 zł], lub 5% wartości szkody- różnica może być niebagatelna ). Notariusz pomoże jednocześnie w sporządzeniu umowy dysponując odpowiednimi wzorami.


+ sporządzając umowę przed notariuszem, sprzedający musi udowodnić swój tytuł do nieruchomości, jak również (podobnie jak kupujący) wylegitymować się, chyba że notariusz zna go osobiście.

Krok drugi: oznaczenie stron

(porównaj wzór umowy)

Niezwykle ważne jest oznaczenie wpisanie do umowy między kim dokładnie jest zawierana (podobnie jak umowa przyrzeczona/ ostateczna). Warto zwrócić uwagę na to, żeby w umowie wskazać wszystkie osoby uprawnione do rozporządzania nieruchomością.

Oznaczając osoby fizyczne, wpisujemy ich pełnie imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania, oraz dla bezpieczeństwa numer i serię dowodu osobistego (pozwoli to nam również na sprawdzenie personaliów drugiej strony)

Oznaczając osoby prawne (i inne jednostki), wskazujemy ich PEŁNĄ firmę oraz siedzibę i numer KRS, wraz z oznaczeniem właściwego wydziału sądu rejestrowego (wszystkie te informacje uzyskamy z aktualnego odpisu z KRS)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa przedwstępna.
Umowa przedwstępna.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama