REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto nie wykupi mieszkania za grosze?

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Po ostatnich zmianach prawnych, spółdzielcy mogą „wykupić” swoje mieszkania za symboliczną opłatą i po wielu latach „użerania się ze spółdzielnią” nazwać mieszkanie swoim.Jednakże nie dość, że spółdzielnie mieszkaniowe niechętnie przekazują spółdzielcom własność mieszkań, mnożąc problemy administracyjne i zmuszając członków do występowania na drogę sądowa, to na dodatek nie wszyscy mogą z tego udogodnienia skorzystać. Z szacunkowych informacji wynika, że jest to ok. 120 000 osób.

Dlaczego nie mogę wykupić mieszkania?

REKLAMA

Z preferencyjnych zasad przekształcania mieszkań spółdzielczych w odrębną własność lokalu, mogą skorzystać jedynie te osoby, które nie tylko nie zalegają z płatnościami na rzecz spółdzielni (np. czynszu), ale przede wszystkim spłaciły wszystkie należności związane z kredytem zaciągniętym przez spółdzielnię na budowę bloku. Więc jeśli spółdzielnia uzależnia przeniesienie własności od wpłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych oznacza to, iż kredyt (a najprawdopodobniej odsetki) zostały nam jeszcze do spłacenia.


Dług wobec spółdzielni:

Jeżeli twoje zadłużenie nie wynika jedynie zaległych płatności na rzecz spółdzielni: tj. czynszu czy na rzecz funduszu remontowego. Będziesz mógł uzyskać własność mieszkania jedynie po uregulowaniu zaległości, bądź w niektórych sytuacjach i dobrej woli spółdzielni po ich umorzeniu.


Spłacony kredyt a odsetki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródłem problemów ze spłatą kredytów mieszkaniowych była transformacja ustrojowa przełomu lat 80/90 ub. w. W szczególności krytyczne były lata 90-92, w których wysokość oprocentowania kredytów wyniosła w niektórych przypadkach nawet 90% w skali roku. I to właśnie odsetki, a nie sam kredyt są źródłem kłopotów. Wielu bowiem spółdzielców spłaciło już kredyt, pozostały natomiast odsetki skapitalizowane… od których bank pobiera kolejne odsetki.

W konsekwencji, 120.000 spółdzielców spłaca kredyt (wraz z odsetkami) przekraczający wielokrotnie koszty budowy domu. Dopóki jednak go nie spłacą, nie będą mogli uzyskać własności mieszkania.

Co robić ?

Poczekać ! Najprawdopodobniej w najbliższym roku Parlament znowelizuje ustawę regulującą pomoc państwa w spłacie niektórych kredytów. W konsekwencji szacuje się, iż blisko 90% ze 120.000 członków spółdzielni spłacających horrendalne kredyty, uzyska umorzenie całości kredytu.

(Państwo spłaci część zadłużenia spółdzielców w bankach gł. PKO BP, oraz zrezygnuje ze znacznej części swoich roszczeń, które uzyskało subsydiując kredyty)

Nie warto więc, zadłużać się teraz żeby spłacić stary dług, ani wykładać całej kwoty niespłaconych odsetek. Należy cierpliwie spłacać kolejne raty i poczekać chwilę na działania państwa.

Oczywiście poleganie na ustawodawcy nigdy nie jest najlepszym środkiem zabezpieczenia własnych interesów, ale w tej sytuacji, można dać mu szansę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA