reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto nie wykupi mieszkania za grosze?

Kto nie wykupi mieszkania za grosze?

Po ostatnich zmianach prawnych, spółdzielcy mogą „wykupić” swoje mieszkania za symboliczną opłatą i po wielu latach „użerania się ze spółdzielnią” nazwać mieszkanie swoim.Jednakże nie dość, że spółdzielnie mieszkaniowe niechętnie przekazują spółdzielcom własność mieszkań, mnożąc problemy administracyjne i zmuszając członków do występowania na drogę sądowa, to na dodatek nie wszyscy mogą z tego udogodnienia skorzystać. Z szacunkowych informacji wynika, że jest to ok. 120 000 osób.

Z preferencyjnych zasad przekształcania mieszkań spółdzielczych w odrębną własność lokalu, mogą skorzystać jedynie te osoby, które nie tylko nie zalegają z płatnościami na rzecz spółdzielni (np. czynszu), ale przede wszystkim spłaciły wszystkie należności związane z kredytem zaciągniętym przez spółdzielnię na budowę bloku. Więc jeśli spółdzielnia uzależnia przeniesienie własności od wpłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych oznacza to, iż kredyt (a najprawdopodobniej odsetki) zostały nam jeszcze do spłacenia.

Jeżeli twoje zadłużenie nie wynika jedynie zaległych płatności na rzecz spółdzielni: tj. czynszu czy na rzecz funduszu remontowego. Będziesz mógł uzyskać własność mieszkania jedynie po uregulowaniu zaległości, bądź w niektórych sytuacjach i dobrej woli spółdzielni po ich umorzeniu.

Źródłem problemów ze spłatą kredytów mieszkaniowych była transformacja ustrojowa przełomu lat 80/90 ub. w. W szczególności krytyczne były lata 90-92, w których wysokość oprocentowania kredytów wyniosła w niektórych przypadkach nawet 90% w skali roku. I to właśnie odsetki, a nie sam kredyt są źródłem kłopotów. Wielu bowiem spółdzielców spłaciło już kredyt, pozostały natomiast odsetki skapitalizowane… od których bank pobiera kolejne odsetki.

W konsekwencji, 120.000 spółdzielców spłaca kredyt (wraz z odsetkami) przekraczający wielokrotnie koszty budowy domu. Dopóki jednak go nie spłacą, nie będą mogli uzyskać własności mieszkania.

Poczekać ! Najprawdopodobniej w najbliższym roku Parlament znowelizuje ustawę regulującą pomoc państwa w spłacie niektórych kredytów. W konsekwencji szacuje się, iż blisko 90% ze 120.000 członków spółdzielni spłacających horrendalne kredyty, uzyska umorzenie całości kredytu.

(Państwo spłaci część zadłużenia spółdzielców w bankach gł. PKO BP, oraz zrezygnuje ze znacznej części swoich roszczeń, które uzyskało subsydiując kredyty)

Oczywiście poleganie na ustawodawcy nigdy nie jest najlepszym środkiem zabezpieczenia własnych interesów, ale w tej sytuacji, można dać mu szansę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama