reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Zasady wykonywania prawa własności wynikają z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2014, poz. 121 ze zm., zwanej w dalszej części artykułu kc) i zawarte zostały w artykułach od 140 do 154 włącznie. Niewątpliwie, prawo własności jest prawem bardzo silnym, jednakże nie nieograniczonym.

 

Granice korzystania z rzeczy wynikać mogą z ustaw i zasad współżycia społecznego, to w ich ramach właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, a w szczególności ma prawo do pobierania pożytków i innych dochodów z rzeczy. W tych samym granicach właściciel może rozporządzać rzeczą, na przykład, ją sprzedać czy podarować. Powyższe obostrzenia wynikają z przezorności ustawodawcy, który poprzez stworzenie granic wykonywania prawa własności chroni interesy ogółu społeczeństwa, w który, w niektórych przypadkach, mógłby godzić interes indywidualnego obywatela. W praktyce, dochodzić może do sytuacji, w których interes jednostki ustąpić musi miejsca interesowi ogółu społeczeństwa, na przykład zamierzenie inwestycyjne może negatywnie wpłynąć na stosunki a przez to na pozycje pozostałych członków społeczności lokalnej, takie zachowanie nie może się zatem spotkać z aprobatą ustawodawcy. Niektóre z ograniczeń wydaję się być racjonalnymi i zasadnymi, ponieważ faktycznie, ulokowanie choćby składowiska odpadów pośród osiedla domków jednorodzinnych prowadzić musiałoby to znacznego utrudnienia funkcjonowania sąsiadów, spadków wartości ich nieruchomości, a przez to do pogorszenia sytuacji zarówno ekonomicznej jak również samopoczucia poszczególnych osób. Jednakże, wydaje się, że niektóre obostrzenia są zbyt restrykcyjne, na przykład, w dziedzinie wydawania pozwoleń na budowę, istnieć co prawda powinny ogólne zasady dotyczące wysokości budynków, powierzchni zabudowy, rodzaju ogrzewania czy ochrony środowiska, jednakże w ramach istniejącej nieruchomości, jej właściciel powinien posiadać większą swobodę inwestycyjną, stąd już tylko krok dzieli nas od poruszenia kwestii związanych z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę i nadmiernej biurokracji z tym związanej, porzućmy więc ten temat.

Z artykułu 142 kc wynika bezpośrednio uprawnienie do użycia a nawet uszkodzenia przedmiotu czyjejś własności przez inną osobę, jeżeli jest to niezbędne do odwrócenia niebezpieczeństwa zagrażającego bezpośrednio dobrom osobistym tej osoby (zwłaszcza, jej zdrowiu i życiu) lub osoby trzeciej. Właściciel nie może sprzeciwiać się takiemu użyciu rzeczy należącej do niego, może jednakże wysunąć żądanie naprawienia wynikłej z tego użycia czy zniszczenia szkody. Warto zaznaczyć, że powyższe regulacje znajdują swoje zastosowanie również w przypadku zapobieżenia niebezpieczeństwu grożącemu dobrom majątkowym, chyba, że szkoda grożąca jest oczywiście i w sposób niewspółmierny mniejsza aniżeli uszczerbek, który mógłby ponieść właściciel wskutek użycia, uszkodzenia lub zniszczenia jego rzeczy. Dla zobrazowania stopnia wpływu omawianego artykułu 142 kc na faktyczną sytuacje, warto wskazać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 1980r. (II CR 164/80, OSNC 1981/4/61), w przedmiotowej sprawie, przedsiębiorstwo zarządzające ściekami komunalnymi aby nie dopuścić do wdarcia się do miasta poprzez kanały ściekowe wysokiej fali powodziowej, zamknęło odpływ wspomnianych ścieków do rzeki. Wskutek tego działania, doszło do zalania ściekami sąsiednich upraw, co niewątpliwie doprowadziło do powstania określonej szkody po stronie ich właścicieli. Sąd co prawda potwierdził, że osoby poszkodowane mogą żądać naprawienia wynikłej z tego działania przedsiębiorstwa szkody, jednakże, w związku z tym, że wspomniane działanie podjęte zostało w interesie ogólnym, a więc również w interesie poszkodowanego, ustalone odszkodowanie powinno ulec stosownemu zmniejszeniu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama