reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Koniec wakacji to moment, kiedy wielu studentów zaczyna szukać mieszkania. Jak szukać mieszkania w sposób bezpieczny? Zobacz poradnik dla studentów szukających mieszkania.

Przesłanie polskiego przysłowia „Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy” można przenieść także na rynek wynajmu nieruchomości. Jeśli szukamy mieszkania na ostatnią chwilę i formalności załatwiamy w pośpiechu, łatwo jest o utratę czujności i błąd, który może okazać się brzemienny w skutkach. Warto trzymać się kilku zasad bezpieczeństwa, co pozwoli zminimalizować ryzyko.

  1. Uwaga na oszustów

Osoba bez obycia na rynku jest łakomym kąskiem dla wszelkiej maści oszustów chcących nieuczciwie zarobić. Jest kilka modeli oszustw, np. próba wynajęcia tej samej nieruchomości kilku osobom, przez nieuprawnione osoby lub lokalu, który nie istnieje. Aby uniknąć tej sytuacji należy być szczególnie ostrożnym przy wyjątkowo okazyjnych ofertach. Niska cena jest często używanym przez oszustów wabikiem. – Trzeba zweryfikować, czy osoba, która chce nam wynająć mieszkanie, jest rzeczywiście do tego uprawniona. Poprośmy więc o zaprezentowanie aktu notarialnego i zajrzyjmy do księgi wieczystej – zwraca uwagę Michał Bukowski, kierownik działu najmu Home Brokera. Dla uczciwej osoby okazanie ich nie będzie kłopotem.

  1. Uczciwemu pośrednikowi zapłacisz za sukces

Na rynku nadal działają agencje nieruchomości, które pobierają opłatę za udostępnienie adresów lub oglądanie mieszkania. Takich pośredników należy omijać szerokim łukiem. Pierwszą opłatą jaką ponosi najemca powinna być dopiero prowizja za udane znalezienie odpowiedniej nieruchomości zakończone podpisaniem umowy najmu. Prowizja płacona agencji to pieniądze nie tylko za udostępnienie bazy adresów i kontaktów z właścicielami, ale i za to, by baza ta była merytorycznie poprawna – pośrednik weryfikuje stan prawny nieruchomości i upoważnienie wynajmującego do dysponowania nią, zdejmując te obowiązki z poszukującego mieszkania. Klient korzystający z usług agencji może liczyć też na pomoc prawną i wsparcie przy załatwieniu formalności.

  1. Dobrze skonstruowana umowa

Umowa najmu jest dokumentem, który ma zabezpieczać interesy obu stron: wynajmującego i najemcy. Powinna zawierać prawa i obowiązki jednego i drugiego, a także wskazywać na granicę pomiędzy kosztami ponoszonymi przez nich w związku z utrzymaniem nieruchomości. Chodzi o ustalenie, kto płacić będzie czynsz do spółdzielni, kto za wodę, prąd, internet itd. Przed podpisaniem należy umowę na spokojnie dokładnie przeczytać i, w razie wątpliwości, skonsultować się z kimś kompetentnym w tym temacie.

  1. Protokół zdawczo-odbiorczy

Aby uniknąć problemów w kwestii stanu mieszkania przed i po zakończeniu umowy najmu, należy spisać protokół zdawczo-odbiorczy. To dokument opisujący stan faktyczny lokalu oraz jego wyposażenia. Dobrze jest do protokołu dołączyć dokumentację zdjęciową, która powinna rozwiać ewentualne wątpliwości. W spisie powinny znaleźć się informacje o stanie i jakości ścian, podłóg, okien, mebli, wyposażenia itd. Im bardziej szczegółowy będzie to dokument, tym lepiej. Spisać należy także stan liczników, by jako najemca nie ponosić kosztów, które wygenerowali poprzedni lokatorzy.

  1. Kaucja zabezpieczająca

Michał Bukowski zauważa, że finansowym zabezpieczeniem interesów właściciela nieruchomości jest kaucja, którą najemca płaci przy podpisaniu umowy. Zwykle ma ona wysokość miesięcznego czynszu. Jeśli nie ma problemów z płatnościami i nie pojawiły się zniszczenia w mieszkaniu, w chwili rozwiązania umowy i wyprowadzki, kaucja wraca do najemcy. Pobieranie kaucji jest normalną praktyką rynkową i nie należy jej unikać. Niektórzy właściciele dodatkowo zbierają dokładne informacje o najemcach, pytając np. o miejsce pracy, zarobki czy numer kontaktowy do kogoś z rodziny. Wynajem mieszkania to bowiem biznes jak każdy. Przedsiębiorstwa działające np. w branży telekomunikacyjnej też prześwietlają swoich klientów.

Zobacz także: Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Zobacz także: Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także:  Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Źródło: Materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama