reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

Mieszkańcy parteru tez muszą płacić za windę we wspólnocie, choć z niej nie korzystają. Dlaczego? Wg przepisów prawa, wszyscy właściciele lokali znajdujących się we wspólnej nieruchomości, razem utrzymują części wspólne.

Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić opłaty. O ile nie ma wątpliwości, że inne części wspólne służą wszystkim, o tyle w przypadku windy okazuje się, że nie jest to aż tak oczywiste. Bo czy z windy korzystają mieszkańcy parteru? To właśnie oni najczęściej mają wątpliwości odnośnie do tego, czy opłata za dźwig słusznie jest wliczana do ich czynszu. Wychodzą z założenia, że skoro nie mieszkają na piętrze i z niej nie korzystają, powinni być pomijani w kosztach obsługi szybów windowych.

Prawo nie pozostawia jednak w tym zakresie żadnych wątpliwości. Wszyscy właściciele lokali zobowiązani są do wkładu w utrzymanie części wspólnych nieruchomości. Jak wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o. – Mimo zgłaszanych przez mieszkańców wątpliwości, prawo wyraźnie wskazuje w artykule 14 ustawy o własności lokali, co składa się na część wspólną nieruchomości i kto ponosi koszty jej utrzymania. Opłaty obejmują użytkowanie i utrzymanie klatek schodowych, terenu przynależnego do wspólnoty, wywóz śmieci czy właśnie wspomniane windy. Zaliczki zobowiązani są zatem płacić wszyscy właściciele lokali, niezależnie od tego, czy faktycznie korzystają z dźwigu osobowego, czy też nie. Ich wysokość ustalają właściciele lokali w formie uchwały poddawanej pod głosowanie, np. na zebraniu mieszkańców wspólnoty lub w drodze indywidualnego zbierania głosów.

Zaniechanie płacenia zaliczek na rzecz użytkowania windy będzie w konsekwencji powodować wzrost zadłużenia właścicieli lokali w stosunku do wspólnoty. W takiej sytuacji istnieją przesłanki do wystąpienia na drogę prawną. Sąd wydaje wówczas niepokornemu właścicielowi nakaz zapłaty. Zignorowanie go i konsekwentne nieregulowanie należnych może skutkować postępowaniem komorniczym i pobraniem należności z konta bankowego dłużnika czy zajęciem pensji.

Zobacz także: Serwis Windy i dźwigi

Źródło: Materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama