| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

Mieszkańcy parteru tez muszą płacić za windę we wspólnocie, choć z niej nie korzystają. Dlaczego? Wg przepisów prawa, wszyscy właściciele lokali znajdujących się we wspólnej nieruchomości, razem utrzymują części wspólne.

Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić opłaty. O ile nie ma wątpliwości, że inne części wspólne służą wszystkim, o tyle w przypadku windy okazuje się, że nie jest to aż tak oczywiste. Bo czy z windy korzystają mieszkańcy parteru? To właśnie oni najczęściej mają wątpliwości odnośnie do tego, czy opłata za dźwig słusznie jest wliczana do ich czynszu. Wychodzą z założenia, że skoro nie mieszkają na piętrze i z niej nie korzystają, powinni być pomijani w kosztach obsługi szybów windowych.

Prawo nie pozostawia jednak w tym zakresie żadnych wątpliwości. Wszyscy właściciele lokali zobowiązani są do wkładu w utrzymanie części wspólnych nieruchomości. Jak wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o. – Mimo zgłaszanych przez mieszkańców wątpliwości, prawo wyraźnie wskazuje w artykule 14 ustawy o własności lokali, co składa się na część wspólną nieruchomości i kto ponosi koszty jej utrzymania. Opłaty obejmują użytkowanie i utrzymanie klatek schodowych, terenu przynależnego do wspólnoty, wywóz śmieci czy właśnie wspomniane windy. Zaliczki zobowiązani są zatem płacić wszyscy właściciele lokali, niezależnie od tego, czy faktycznie korzystają z dźwigu osobowego, czy też nie. Ich wysokość ustalają właściciele lokali w formie uchwały poddawanej pod głosowanie, np. na zebraniu mieszkańców wspólnoty lub w drodze indywidualnego zbierania głosów.

Zaniechanie płacenia zaliczek na rzecz użytkowania windy będzie w konsekwencji powodować wzrost zadłużenia właścicieli lokali w stosunku do wspólnoty. W takiej sytuacji istnieją przesłanki do wystąpienia na drogę prawną. Sąd wydaje wówczas niepokornemu właścicielowi nakaz zapłaty. Zignorowanie go i konsekwentne nieregulowanie należnych może skutkować postępowaniem komorniczym i pobraniem należności z konta bankowego dłużnika czy zajęciem pensji.

Zobacz także: Serwis Windy i dźwigi

Źródło: Materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »