reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Są na to trzy sposoby: 1) sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu, 2) sprawdzenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, lub 3) skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami.

Sposób nr 3 - skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami

Jeżeli „Sposób nr 2” spowodował naliczenie podatku, a mimo wszystko szukamy sposobu na jego obniżenie, to ostatnią deską ratunku jest skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami. Chodzi o zwolnienie związane z wydatkowaniem środków ze sprzedaży nieruchomości na nowy cel mieszkaniowy.

Przykład:

Sprzedajemy mieszkanie za 400 000 zł, które nabyliśmy w roku 2010 za 300 000 zł. Z obliczeń wychodzi nam:

(Sposób 1) sprzedaż bez podatku możliwa jest od 1. stycznia 2016
(Sposób 2) dochód ze sprzedaży w roku 2014 = 100 000 zł, podatek 19 000 zł.

Aby uratować 19 000 zł musielibyśmy w ciągu 2 lat podatkowych od daty sprzedaży nieruchomości wydać cały przychód, czyli 400 000 zł np. na zakup nowej nieruchomości mieszkaniowej. Jeżeli wydamy połowę, czyli 200 000 zł, to podatek zostanie zredukowany o połowę, czyli z 19 000 zł na 9 500 zł. Jeżeli wydamy 100 000 zł na zakup nowej nieruchomości, to redukcja podatku wyniesie 1/4, zaś reszta będzie do zapłaty. Pomimo 2 lat podatkowych na wydanie środków trzeba pamiętać o złożeniu po sprzedaży nieruchomości PIT-39 do 30 kwietnia roku kolejnego, w którym zawiadomimy US o chęci skorzystania z tego zwolnienia.

Zgodnie z zapisami ustawy wydatki na cele mieszkaniowe, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia są:

a/ Nabycie nieruchomości mieszkaniowej.

b/ Nabycie nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod budowę budynku mieszkaniowego.

c/ Budowa, rozbudowana, nadbudowa, remont, modernizacja własnej nieruchomości mieszkaniowej.

d/ Spłata kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele określone w punktach a-c

W punkcie „d” fiskus przyjął niestety bardzo niekorzystną dla podatników interpretację przepisów. Mimo, że nie wynika to z zapisów ustawy Urzędy Skarbowe kwestionują prawo do skorzystania ze zwolnienia, jeżeli spłacie podlegał kredyt zaciągnięty na zakup nieruchomości, od zbycia której mamy zapłacić podatek. Zanim zatem zaliczysz go do wydatków, sprawdź jak widzi to Twój Urząd Skarbowy.

Ostatnia rzecz, szczególnie istotna jest taka, że powyższe sposoby legalnego ominięcia podatku dotyczą tylko osób sprzedających nieruchomości będące w ich majątku osobistym. Jeżeli ktoś handluje nieruchomościami w ramach działalności gospodarczej, to nie może liczyć automatycznie na powyższe korzystne przepisy. W każdym przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości warto zainwestować w konsultację u doradcy podatkowego specjalizującego się w podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości. Koniecznie należy to przeanalizować przed umową przedwstępną sprzedaży. Zostawianie spraw podatkowy na później może nas narazić na znaczne straty finansowe i niepotrzebne nerwy. Zaś gdy będziemy chcieli wycofać się z umowy przedwstępnej z powodów podatkowych, również na konieczność zwrotu przyjętego zadatku w podwójnej wysokości.

Zobacz: Podatki

Zobacz także:  Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Zobacz także:  Nadpłata podatku VAT od nieruchomości

Zobacz także:  Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Marcin Grudzień

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama