REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

REKLAMA

Zakup mieszkania to nie łatwe zadanie, ale jeśli dobrze się do niego przygotujemy, możemy wyeliminować niepotrzebny stres. Zobacz, co zrobić aby zakup mieszkania był sprawny i bezstresowy.

1) Wyznacz budżet

Zakupu mieszkania, wbrew pozorom, nie należy rozpoczynać od znajdowania nieruchomości marzeń. Pierwsze, co powinniśmy zrobić to rozpoznanie swoich możliwości finansowych. Kupujący nieruchomość mają dwie podstawowe możliwości: zakup za gotówkę i wspomożenie się kredytem. Często jednak występuje połączenie obu rozwiązań, klient ma gotówkę, ale częściowo wspomaga się kredytem. Na podstawie posiadanych środków pieniężnych i kalkulacji zdolności kredytowej powinniśmy oszacować swoje możliwości jeśli chodzi o zakup mieszkania. Pamiętajmy przy tym, by nie zaciągać kredytu na maksymalną kwotę, a zostawić sobie bufor bezpieczeństwa.

REKLAMA

2) Określ potrzeby mieszkaniowe

Z oszacowanymi możliwościami finansowymi możemy rozpocząć właściwe poszukiwania. Te warto zacząć od zdefiniowania swoich potrzeb. Inny lokal jest potrzebny rodzinie z kilkorgiem dzieci, inny singlowi, a jeszcze inaczej swoje potrzeby zdefiniuje młode małżeństwo. Zwracać uwagę należy nie tylko na liczbę (obecnych i przyszłych) członków rodziny, ale i kwestię pracy, zainteresowań czy stylu życia.

3) Wybierz lokalizację

Znając swój budżet i oczekiwania co do mieszkania, można zacząć filtrować mapę miasta. Nie każdego stać na willę z ogrodem w sąsiedztwie najładniejszego parku w mieście. Wiele osób wybiera przedmieścia, bo ceny nieruchomości są tam niższe niż w dzielnicach centralnych, można więc za te same pieniądze kupić większe mieszkanie. Każda dzielnica ma swoją specyfikację, w jednej okolicy dominuje zabudowa jednorodzinna, a w innej są same bloki. Wiele osób mieszkających w dużych miastach dopasowuje dzielnicę np. do miejsca zamieszkania rodziny czy możliwości sprawnego wyjazdu z miasta w określonym kierunku.

4) Znajdź mieszkanie

Dopiero gdy wiemy, co, gdzie i za ile chcemy kupić, można przejść do etapu ostatecznego wyboru mieszkania. Warto przy tym zwracać uwagę na układ pomieszczeń i ich ustawność, pamiętając przy tym o zwróceniu uwagi na widok za oknem oraz kwestię światła słonecznego i kierunków świata. Jedni wolą gdy do sypialni wpada wschodzące słońce, inni wręcz przeciwnie. Praktycznymi dodatkami są balkon oraz piwnica lub komórka lokatorska. Nie są to elementy niezbędne do komfortowego zamieszkania, ale ułatwiające życie.

5) Sprawdź okolicę

W dzielnicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu. Informacji takich szukajmy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli nam ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie drogi ekspresowej, torów kolejowych, spalarni śmieci, czy innych obiektów utrudniających codzienne życie. Osoby z dziećmi zwracają zwykle uwagę na bliskie sąsiedztwo takich obiektów jak przedszkole, szkoła czy przychodnia lekarska. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak wygląda dojazd do miejsca pracy w godzinach szczytu (zarówno komunikacją publiczną jak i samochodem) oraz powrót z niej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6) Kup mieszkanie

Ostateczny proces zakupu nieruchomości rozpoczyna się „podchodami” strony kupującej i sprzedającej. Kupujący chciałby zapłacić jak najmniej, a sprzedający – dostać jak najwięcej. Z danych Home Broker wynika, że końcowe obrady przy stole negocjacyjnym przynoszą średnio obniżkę ceny mieszkania o około 4 proc., warto się o to postarać, bo przy mieszkaniu za 300 tys. zł może to oznaczać nawet kilkanaście tys. zł oszczędności, a kwota taka przy remontowaniu bądź wyposażaniu mieszkania jest nieoceniona. Ale wynegocjowana cena za mieszkanie to nie koniec wydatków, bo należy doliczyć jeszcze tzw. koszty transakcyjne, na które składają się m.in. wizyta u notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych (płacony tylko przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym) i inne opłaty, które skokową rosną gdy kupuje się mieszkanie na kredyt. Ale nawet bez wspomagania się pieniędzmi banku należy liczyć się z wydatkiem na poziomie kilku procent ceny mieszkania.

7) Odbierz lokal i mieszkaj

Przekazanie mieszkania oznacza dla kupującego nie tylko odbiór kluczy, ale i spisanie liczników. Dodatkowo, jeśli kupujemy nieruchomość od dewelopera, należy pamiętać o tzw. odbiorze technicznym. Wymaga on choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, a najlepiej zatrudnić do niego fachowca (koszt nie więcej niż 200-300 zł), bo przeciętny kupujący nie ma dostatecznej wiedzy i umiejętności by samodzielnie sprawdzić sposób wywiązania się dewelopera z umowy.

Zobacz także:  Zakup mieszkania za miastem. Jak kupować?

Zobacz także:  Wojskowe mieszkania – będą dużo tańsze

Zobacz także:  Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA