REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć ryczałtowo wynajem mieszkania?

Adam Kret
Wynajem mieszkania.
Wynajem mieszkania.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałtowe rozliczanie wynajmu mieszkania jest proste, a jego obsługa przez księgowego (jeśli nie zdecydujemy się sami prowadzić ewidencji) jest niedroga. Co zrobić żeby móc się rozliczać ryczałtowo?

REKLAMA

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Stopień trudności: niski

Koszt : -

Wymagane dokumenty: oświadczenie do urzędu skarbowego

Druki PIT 28 i PIT 28A

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:

Krok 1: sprawdź czy ryczałt się opłaca

Opodatkowanie ryczałtowe, mimo że nieskomplikowane i stosunkowo niskie, nie zawsze jest najlepszym sposobem opodatkowania – por. Jak wybrać formę opodatkowania najmu mieszkania?

Przeprowadź rachunek ekonomiczny.

Krok 2: minimalizujemy podatek

W umowie najmu przerzućmy jak najwięcej opłat na najemcę. Zobowiążmy go do bezpośredniego opłacania rachunków, oraz opłat komunalnych. Dzięki temu będzie nam przekazywał mniej pieniędzy- od których zapłacimy mniejszy podatek

Dlaczego?

Przy rozliczeniu ryczałtowym, podatek płacimy od wszystkiego co dostaniemy od najemcy. Jeśli więc w czynsz wliczymy opłaty – od całego czynszu zapłacimy podatek. (nawet od tego co ewidentnie stanowi koszt wynajmu). Jeśli zobowiążemy najemcę do opłacania rachunków, podatek zapłacimy tylko od zysku za wynajem.

Pamiętaj o kontroli rachunków i pokwitowaniach wpłat dokonywanych przez najemcę/dzierżawcę.


Krok 3: ewidencja czy nie?

Jeśli w pisemnej umowie określono wysokość czynszu ( co jest raczej oczywiste) - prowadzenie ewidencji nie jest konieczne. Może ona jednak być pomocna w przypadku zalegania z opłatami przez najemcę - stanowi wtedy podstawę do określenia, że w danym miesiącu nie osiągnęliśmy przychodu.

Prowadzenie ewidencji jest dobrowolne.

Krok 4: zawiadamiamy Urząd Skarbowy

O wyborze formy opodatkowania należy powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

W treści należy wskazać, iż w bieżącym roku będzie się uzyskiwać przychód z najmu lokalu, w związku z czym wybiera się opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zobacz także: Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

UWAGA: Pamiętajmy o podaniu numeru NIP

Karol Kozłowski mieszkaniec Białegostoku od początku 2007 roku zaczął wynajmować należące do niego mieszkanie. 22 stycznia 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym poniższe pisemne oświadczenie, że wybiera opodatkowanie ryczałtem w tym roku.

Białystok, dnia 22 stycznia 2007 r.

Karol Kozłowski

ul. Świętojańska 4

Białystok

NIP 542-123-45-67

Naczelnik

I Urzędu Skarbowego

w Białymstoku

Oświadczenie

Ja, Karol Kozłowski, oświadczam, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 1 stycznia 2007 roku będę osiągał przychody z tytułu najmu. W związku z tym wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karol Kozłowski

Do kiedy należy składać wniosek:

- do 20 stycznia (jeśli rozpoczynamy najem od początku roku, lub chcemy zmienić wcześniejszą formę opodatkowania).

- jeżeli najem rozpoczął się w trakcie roku podatkowego- nie później niż do otrzymania pierwszej wpłaty czynszu

Jeżeli kontynuujemy opodatkowanie ryczałtowe w kolejnym roku podatkowym, nie musimy tego zgłaszać urzędowi skarbowemu. Musimy dokonać zgłoszenia jeśli chcemy zmienić formę z ryczałtowej na inną.

Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Krok 5: wyliczamy zaliczki

Musimy sami wyliczyć zaliczkę na poczet podatku i odprowadzić ją do US. Obecnie ryczałtowe opodatkowanie najmu posiada sztywną stawkę 8,5% niezależnie od osiąganego dochodu (dawniej powyżej 4000 euro obowiązywała wyższa stawka)- tak wiec wyliczenie nie powinno nastręczać większych problemów.

Zobacz także: Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek

Jeśli nie posiadamy innych źródeł dochodu opodatkowanych na zasadach ogólnych, możemy przychód obniżyć o zwolnienia przysługujące nam w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie możemy skorzystać z odpisów jeśli wykorzystaliśmy je przy innych rozliczeniach.

Krok 6: wpłacamy zaliczki

Zaliczki na poczet podatku ryczałtowego należy wpłacać co miesiąc.

Zaliczki uiszcza się „z dołu” za każdy miesiąc, do 20 dnia kolejnego miesiąca.

Przykład: Najemca uiszcza czynsz 15 dnia każdego miesiąca. Rozliczenie wpłaty dokonanej np. 15 marca, dokonuje się do 20 kwietnia.

Uiszczenie zaliczki za grudzień następuje do dnia złożenia rozliczenia rocznego.

Krok 7: rozliczenie roczne

Szczegółowy opis wypełnienia rozliczenia rocznego z tytułu najmu lokalu – ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

Zobacz także: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA