reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak przejechać przez działkę sąsiada?

Jak przejechać przez działkę sąsiada?

Jeżeli działka nie ma połączenia z drogą, konieczny będzie przejazd przez działkę sąsiednią. Jeśli sąsiad nie zgadza się na przejazd, można ustanowić tzw. drogę konieczną. Trzeba ją będzie jednak zrekompensować, oraz wybudować na własny koszt.

UWAGA: instytucja drogi koniecznej, w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozciąga się też na instalację elektryczną , telefoniczną i wodociągową tj. udostępnienie terenu celem podciągnięcia ww. instalacji.

Stopień trudności: średni- wysoki

Koszt: ok. 800 złotych

Wymagane dokumenty: projekt wytyczenia drogi przez działkę sąsiadującą sporządzony przez geodetę.

Krok 1: ustanawiamy służebność w umowie sprzedaży nieruchomości.

Oglądając nieruchomość, którą zamierzamy kupić, warto zwrócić uwagę na to czy działka ma dostęp do drogi publicznej. Jeśli nie, a w planach mamy zamiar tam się tam osiedlić, zwróćmy uwagę czy okoliczna działka /działki, nie należy do osoby sprzedającej nam nieruchomość (np. nasza działka powstała w wyniku wydzielenia z większej działki).

Jeśli tak, możemy uzależnić kupienie działki od ustanowienia służebności drogi koniecznej na okolicznych działkach. Umieszczenie drogi koniecznej w tym samym akcie notarialnym co sprzedaż nieruchomości pozwoli na zmniejszenie kosztów.

Krok 2: Mediacja z sąsiadami

Drogę konieczną można ustanowić polubownie z sąsiadami. Do tego celu konieczne będzie sporządzenie aktu notarialnego w którym właściciele nieruchomości , w zamian za ustanowienie drogi otrzymają wynagrodzenie, lub okresowe świadczenia.

Trzeba liczyć się z kosztami: aktu notarialnego i np. utwardzenia i wytyczenia drogi. Sąsiedzi mogą również po prostu nie zgodzić się ustanowienie służebności: obciąży ona ich nieruchomość, zostanie wpisana do księgi wieczystej, może wpłynąć na wartość nieruchomości. Służebność jest generalnie zdecydowanie bardziej w naszym interesie.

Krok 3: Kierujemy sprawę do sądu

Jeżeli powyższe sposoby nie okażą się skuteczne, lub będą niemożliwe koniecznością może być skierowanie sprawy do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w okręgu którego znajduje się nasza nieruchomość (Jest to zazwyczaj sąd znajdujący się w miejscowości położenia nieruchomości, lub najbliżej niej- właściwy wydział ustalimy telefonicznie).

Krok 4: piszemy wniosek

Sąd: Sąd Rejonowy właściwy miejscowo dla nieruchomości

Uczestnicy: wszyscy właściciele nieruchomości przez które ma przechodzić droga

Tytuł: Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej

Żądania wniosku:

Wnosimy o obciążenie służbenością drogi koniecznej działki (działek) o nr działki, arkusz mapy, zlokalizowanej w …. O numerze KW ,

na rzecz nieruchomości o nr działki, arkuszu mapy, zlokalizowanej w ... o numerze KW .......

zgodnie z załączonym planem.

Uzasadnienie

Następnie pokrótce opisujemy stan faktyczny: przedstawiamy sytuację, opisujemy, iż np. nie udało się rozwiązać sprawy w sposób polubowny, a brak drogi koniecznej uniemożliwia korzystanie z działki, czy np. uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Działka.
Działka.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama