reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak nie kupić działki w worku

Jak nie kupić działki w worku

Kupowanie nieruchomości nie jest tak powszednie jak zakupy w supermarkecie i pociąga za sobą zdecydowanie większe konsekwencje finansowe. Aby się zabezpieczyć przed późniejszymi niespodziankami, powinniśmy przed zakupem sprawdzić kwestie własności nieruchomości, jak również innych praw osób trzecich, które mogą uprzykrzyć nam życie. W tym celu musimy odwiedzić co najmniej 2 instytucje.

CZĘŚĆ PIERWSZA : KSIĘGA WIECZYSTA

Krok pierwszy: Numery.

W oparciu o informację sprzedawcy, lub jeśli ich z jakiegoś powodu nie posiada (co już może być zastanawiające), w oparciu o informacje uzyskane w Sądzie wieczystoksięgowym, lub starostwie powiatowym prowadzącym ewidencję gruntów i lokali, ustalamy numer księgi wieczystej.

Nie powinniśmy ufać przedstawianym nam nieaktualnym odpisom z księgi wieczystej (np. sprzed roku).

Krok drugi: sąd wieczystoksięgowy

W zależności od tego czy księgi wieczyste z naszego rejonu zostały przeniesione do systemu informatycznego, czy nie, uzyskanie informacji o zawartości księgi może być błyskawiczne (na ekranie monitora komputerowego), bądź tradycyjnie długotrwałe (wersja papierowa, z koniecznością zamówienia akt do wglądu).

Aby uzyskać wgląd w elektroniczną księgę wieczystą należy wypełnić odpowiedni druk (do uzyskania w sądzie) i zgłosić się do czytelni. Uzyskamy wtedy dostęp do komputera z danymi naszej księgi (za darmo i w każdym sądzie podłączonym do sieci informatycznej).

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

W przypadku księgi papierowej (cały czas jest to niestety większość) najlepiej umówić się telefonicznie (numery sądów są przedstawione na ich stronach internetowych, lub pod numerem infolinii TP S.A 118 913) na przeglądanie konkretnej księgi, wtedy będzie ona na nas czekała w czytelni i nie stracimy czasu czekając na jej dostarczenie z archiwum.

Każdy ma wgląd do dowolnej księgi wieczystej

Krok trzeci: sprawdzamy informacje.

 • Sprawdzanie zaczynamy od… początku. Sprawdźmy czy informacje na temat naszej działki/mieszkania mają te same dane (chociażby dokładny adres/ oraz powierzchnię.)
 • własność i inne prawa: księga wieczysta określa kto jest właścicielem nieruchomości. Możemy w ten sposób sprawdzić czy osoba oferująca nam działkę, nawet jeśli jest święcie przekonana o tym że ma prawo do nieruchomości, posiada je rzeczywiście.
 • jest to bardzo istotne przy zakupie nieruchomości rolnych- w wielu miejscowościach kwestia własności pól i działek nie jest w ogóle uregulowana, a w księgach wieczystych figurują np. dziadkowie (o ile np. nie właściciele przedwojenni, których ziemie zostały przejęte przez Państwo) osób oferujących nam skrawek pola. I mimo że osoba oferująca nam działkę uprawia ją „od zawsze” może się okazać, iż w efekcie przeprowadzenia postępowania spadkowego, może nam skutecznie sprzedać 1/40 tego co uważał za swoje… reszta należy do innych członków jego rodziny.
 • hipoteka: nieruchomość którą nabywamy poza innymi prawami osób trzecich (np. służebnośc, czy dożywocie), może być obciążona hipoteką. Innymi słowy nasz nowy dom może być zlicytowany przez wierzycieli poprzedniego właściciela, a my dostaniemy jedynie różnicę pomiędzy wysokością hipoteki, a wartością domu… o ile wartość hipoteki nie jest wyższa, wtedy możemy nie zobaczyć ani grosza z tego co zainwestowaliśmy w dom. Aby tego uniknąć będziemy musieli spłacić cudzy dług i ewentealnie próbować odzyskać wpłacone pieniądze od poprzedniego właściciela.
 • inne prawa.:
  • Księga wieczysta pozwoli nam na uniknięcie przykrych niespodzianek związanych ze służebnościami i innymi prawami osób trzecich: m.in. możemy sprawdzić:
   • czy nikt nie ma np. „prawa przechodu” przez naszą działkę.
   • czy w związku z istniejącą „służebnością przesyłową” nie stanie nam na trawniku słup linii wysokiego napięcia
   • czy nie kupimy domu z „dożywotnikiem” – czyli osobą która przeniosła własność domu/mieszkania, na inną osobę w zamian za prawo do mieszkania i opiekę. Innymi słowy możemy kupić dom z czyjąś babcią, której będziemy mogli się pozbyć jedynie w ramach postępowania sądowego i wypłacania renty.
   • czy w księdze nie wpisano żadnych roszczeń (np. związanych z umową przedwstępną)
 • postępowania:
  • w księdze wieczystej, wpisane są wnioski, postanowienia i inne czynności podejmowane w związku z nieruchomością które nie zostały jeszcze rozpoznane przez właściwy organ. Np. postępowanie o wywłaszczeniu nieruchomości, czy zastrzeżenie umowy przedwstępnej/warunkowej sprzedaży nieruchomości.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kupno działki. Fot. Shutterstock
Kupno działki. Fot. Shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama