| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Jeżeli konkubent nadal mieszka w lokalu, z którego chcemy go wymeldować, wymeldowanie nie jest możliwe, ponieważ meldunek stanowi potwierdzenie miejsca zamieszkania. W sytuacji gdy konkubent nie zechce wyprowadzić się sam – dobrowolnie – pozostaje tylko złożenie pozwu do sądu o eksmisję. Kiedy sąd przychyli się do prośby o wydanie wyroku eksmisyjnego?

Zapisz się na nasz newsletter

Umowa użyczenia lokalu a konkubinat

Jeżeli konkubent zaczyna mieszkać w lokalu należącym do jego partnera, powstaje między nimi relacja prawna nazywana umową użyczenia lokalu, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Umowę użyczenia zawiera się na czas określony lub nieokreślony, jeżeli została zawarta na czas określony, osoba, która zajmowała lokal, ma obowiązek go opuścić, jeżeli zaś na czas nieokreślony, to użyczenie kończy się wtedy, gdy biorący uczynił użytek z rzeczy albo nastąpił koniec okresu, kiedy mógł ten użytek uczynić. W przypadku konkubinatu mamy do czynienia z tą drugą możliwością. Umowę użyczenia lokalu można oczywiście wypowiedzieć po zakończeniu okresu konkubinatu. Jeżeli umowa ta zostanie wypowiedziana, a konkubent nadal nie będzie chciał opuścić mieszkania, właściciel lokalu ma prawo wnieść roszczenie o opuszczenie tego lokalu, ponieważ wówczas jest on zajmowany bez tytułu prawnego uprawniającego do jego zajmowania.

Zobacz też: Podział nieruchomości w konkubinacie

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z mieszkania

Właściciel mieszkania ma prawo wystosować do konkubenta oświadczenie – lepiej zrobić to w formie pisemnej – aby od czasu zakończenia okresu, w którym obowiązywała między partnerami umowa użyczenia lokalu, był on zobowiązany do płacenia wynagrodzenia ze względu na bezumowne korzystanie z rzeczy. Wysokość tego wynagrodzenia ustala się na podstawie cen wynajmu lokali obowiązujących w okolicy, w której znajduje się mieszkanie właściciela. Dzięki temu konkubent ma obowiązek opłacania czynszu tak, jakby prawnie wynajmował lokal od właściciela. Podstawę prawną dla takiego rozwiązania stanowią artykuły 224 i 225 Kodeksu cywilnego.

Kiedy jeszcze można wymeldować konkubenta z mieszkania?

Oprócz sytuacji, w której wypowiada się umowę użyczenia lokalu, można wymeldować konkubenta, gdy ten zachowuje się nagannie i tym samym uniemożliwia dalsze wspólne mieszkanie, na przykład regularnie nadużywa alkoholu albo zachowuje się agresywnie. Wówczas także można wystąpić z powództwem do sądu.

Gdzie można złożyć powództwo o wymeldowanie konkubenta?

Powództwo należy złożyć w sądzie rejonowym, w okręgu którego położona jest rzeczona nieruchomość zajmowana przez konkubenta. Sąd wówczas rozpatruje sprawę i orzeka o konieczności opróżnienia lokalu oraz o uprawnieniu lub jego braku do otrzymania lokalu socjalnego. Warto pamiętać, że od pierwszego listopada do trzydziestego pierwszego marca kolejnego roku nie wykonuje się wyroków eksmisyjnych, jeżeli konkubent nie otrzymał wskazania, do którego lokalu ma się przenieść.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »