REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Niektóre biura nieruchomości uniemożliwiają oględziny nieruchomości, przez zainteresowanego klienta, który znalazł sobie ogłoszenie dotyczącej danej nieruchomości w informacjach reklamowych biura nieruchomości, żądając podpisania przez klienta umowy pośrednictwa. PFRN stoi na stanowisku, że takie zachowanie jest niewłaściwe i szkodzi całej grupie zawodowej.
Niektóre biura nieruchomości uniemożliwiają oględziny nieruchomości, przez zainteresowanego klienta, który znalazł sobie ogłoszenie dotyczącej danej nieruchomości w informacjach reklamowych biura nieruchomości, żądając podpisania przez klienta umowy pośrednictwa. PFRN stoi na stanowisku, że takie zachowanie jest niewłaściwe i szkodzi całej grupie zawodowej.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Komisja Prawna i Komisja Etyki Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości przeanalizowała praktyki stosowane przez część środowiska pośredników w obrocie nieruchomościami a dotyczące warunkowania dostępu do nieruchomości ogłaszanej przez pośrednika uprzednim podpisaniem umowy pośrednictwa przez klienta poszukującego nieruchomości do zakupu czy najmu. Niektóre biura nieruchomości uniemożliwiają oględziny nieruchomości, przez zainteresowanego klienta, który znalazł sobie ogłoszenie dotyczącej danej nieruchomości w informacjach reklamowych biura nieruchomości, żądając podpisania przez klienta umowy pośrednictwa. PFRN stoi na stanowisku, że takie zachowanie jest niewłaściwe i szkodzi całej grupie zawodowej. W oficjalnym komunikacie skierowanym do członków PFRN podaje:

-„Nie powinno się uzależniać zaprezentowania nieruchomości od podpisania przez poszukującego umowy pośrednictwa. Należy wyjaśniać klientom korzyści wynikające z wykonywania na ich rzecz usługi pośrednictwa. „Zmuszanie” klientów do podpisywania umowy w sytuacji, w której uzyskali oni informację o nieruchomości w wyniku upublicznienia jej przez pośrednika, może prowadzić do jego odpowiedzialności zawodowej przewidzianej przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.”

Zobacz też:  Rynek wtórny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Witold Czapla, Wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji ds. pośredników w obrocie nieruchomościami stwierdza: „Opisywane w komunikacie praktyki  coraz częściej są przedmiotem postępowań z tytułu odpowiedzialności zawodowej pośredników. Co ciekawe, często skargi te wnoszą właściciele sprzedawanych nieruchomości, którzy dowiadując się o warunkowaniu dostępu do ich nieruchomości uprzednim podpisaniem umowy pośrednictwa przez klienta szukającego, zarzucają pośrednikom działanie na swoją szkodę poprzez utrudnianie (uniemożliwianie) dostępu do  ofert potencjalnym nabywcom”.

Zdaniem Przewodniczącego Komisji Prawnej PFRN Szymona Sędka przykładem zachowań budzących poważne wątpliwości obok praktyki wymagania od klienta, który znalazł interesującą go nieruchomość w ogólno dostępnej ofercie firmy, aby podpisał z nią umowę pośrednictwa, jest również posługiwanie się hasłem reklamowym „0%” dla klienta kupującego. W ocenie Szymona Sędka: „W obu tych sytuacjach dochodzi bardzo często do naruszenia interesu klienta, do wprowadzenia go w błąd. Zazwyczaj „0%” dotyczy tylko niektórych nieruchomości a przy pozostałych i tak trzeba płacić. Przy tych zero procentowych występują opłaty a nie wynagrodzenie. Klient i tak jednak płaci.  Wymaganie, aby klient poszukujący zawsze podpisywał umowę z firmą pośredniczącą nie powinno mieć miejsca, gdy odpowiada on na publiczną reklamę takiej firmy. W świetle zasad etyki zawodowej ma on prawo do dostępu do informacji o takiej nieruchomości, powinien bez żadnych konsekwencji finansowych mieć możliwość jej obejrzenia. Leży to w interesie klienta sprzedającego, z którym firma pośrednicząca musi mieć podpisaną umowę. Pośrednicy „wymuszający” od klientów zawarcie umowy w opisanej sytuacji muszą mieć świadomość naruszania zasad Standardów Zawodowych. Standardy ze są zasadami obowiązującymi wszystkich pośredników w obrocie nieruchomościami. Oba wyżej wskazane sposoby postępowania mogą pozostawać w sprzeczności z paragrafami 19, 20, 25, 26 czy 29 tych Standardów. Klienci podejrzewający taki stan rzeczy mogą skierować do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej.”

Zobacz też:  Inwestycje

To klient, który zgłasza się do pośrednika zainteresowany jedną z ogłaszanych przez niego nieruchomości powinien dokonać wyboru: czy chce korzystać z usług pośrednika czy nie.  Musi mieć jednak świadomość, że rezygnując z usługi pośrednictwa nie może wymagać od pośrednika, aby ten wykonywał na jego rzecz jakiekolwiek czynności a brak umowy pośrednictwa oznacza również brak ochrony ubezpieczeniowej tegoż klienta.

Należy tutaj zwrócić uwagę na bezzasadność reklamy stosowanej przez niektóre firmy „0% prowizji”, ponieważ „kupujący” zgłaszający się do pośrednika w związku z ogłoszeniem konkretnej nieruchomości, który jednocześnie rezygnuje z usług pośrednictwa, nie musi podpisywać żadnej umowy (jedynie potwierdzenie wskazania adresu) oraz płacić wynagrodzenia bez względu na to czy dana oferta oznaczona jest „znaczkiem 0%” czy nie.

Sytuacja ta nie dotyczy oczywiście przypadków, w którym klient poszukujący nieruchomości zleca pośrednikowi znalezienie odpowiedniej nieruchomości zgodnie z kryteriami określonymi przez tegoż klienta. W tym przypadku zamawiającym usługę pośrednictwa jest kupujący i to na jego rzecz będzie pracował pośrednik na podstawie zawartej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Leszek A. Hardek
Prezydent PFRN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA