| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Umowa z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Z usług pośredników w obrocie nieruchomości korzystamy coraz częściej. Ze względu na oszczędność czasu oraz profesjonalną obsługę. Ważne jest jednak aby umowa została sporządzona w odpowiedniej formie - na piśmie.

To jakie czynności powinny być wykonywane w zakresie umowy pośrednictwa określa umowa, którą kształtują same strony. Od ich woli zależy co dokładnie ma być niej zawarte. Dokładne jej sprecyzowanie pozwala uniknąć nieporozumień czy wręcz konfliktów odnośnie tego, czy pośrednik wywiązał się ze zobowiązania. Istotą umowy pośrednictwa jest, że stworzenia zamawiającemu sposobności do zawarcia oczekiwanej transakcji, czyli np. zakupu mieszkania.

Jakie czynności podejmuje pośrednik:

  • działania polegające na samodzielnym poszukiwaniu ofert odpowiadających wymaganiom zamawiającego (zobowiązanie będzie wykonane z chwilą ich przedstawienia konsumentowi);
  • pośrednik dodatkowo może też pośredniczyć przy zawarciu samej transakcji przygotowując transakcję od strony organizacyjnej i formalnej:

a) jest doradcą w rokowaniach między stronami oraz profesjonalnie pomaga stronom w podjęciu decyzji co do formy zawarcia umowy przyrzeczenia (akt notarialny czy umowa w zwykłej formie pisemnej,

b) pomaga w pisemnym sformułowaniu umowy przedwstępnej,

c) może asystować przy wydaniu nieruchomości,

  • na życzenie zamawiającego, pośrednik może ograniczyć swoje czynności tylko do niektórych dostępnych mu sposobów działania; byłoby to usprawiedliwione zwłaszcza wyrażoną przez zamawiającego potrzebą zachowania szczególnej dyskrecji.

3. Czas trwania umowy

Umowa pośrednictwa może zostać zawarta na czas określony albo na czas nieokreślony. W przypadku tej pierwszej wersji w umowie powinny się znaleźć postanowienia, które określałyby możliwość wypowiedzenia umowy dla obu stron. Jeżeli strony zawarły umowę na czas nieokreślony, wywiązanie się z niej przez pośrednika, tzn. stworzenie konsumentowi sposobności do zawarcia oczekiwanej transakcji, jest zakończeniem stosunku prawnego. Po stronie klienta ciąży natomiast obowiązek wywiązanie się ze swojego zobowiązania - zapłacenia wynagrodzenia.

W umowach pośrednictwa możemy spotkać się z zapisami, które umożliwiają konsumentowi wypowiedzenie umowy lub odstąpienie od niej tylko teoretycznie. W praktyce wiąże się to z koniecznością uiszczenia pośrednikowi znacznych, rażąco wygórowanych kwot.

W umowie pośrednictwa nie powinny znaleźć się postanowienia przewidujące obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy, bądź zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego na tylko zamawiającego. Są to bowiem klauzule, które mogą zostać uznane za niedozwolone.

4. Na wyłączność

Niektóre umowy pośrednictwa przewidują tzw. klauzulę wyłączności. Ma ona na celu ustalenie czy zamawiający decyduje się na korzystanie usług jednego pośrednika albo zawarcia kilku umów z różnymi pośrednikami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »