reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Zapisz się na nasz newsletter

Niekiedy zdarza się tak, że osoby zainteresowane, zarówno kupujący jak i sprzedający nieruchomość nie mogą być obecne przy zawieraniu transakcji. Na przykład przebywają poza granicami kraju. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one zawrzeć umowy sprzedaży. Mogą dokonać tego za pośrednictwem osoby trzeciej, tzw. pełnomocnika.

Pełnomocnik

Jeżeli nie można wykonać pewnych czynności osobiście można upoważnić do ich dokonania inną osobę. Będzie ona działała w imieniu i na rzecz swojego mocodawcy. Niezbędne jest w tym celu udzielenie pełnomocnictwa, dzięki czemu osoba umocowana będzie uprawniona do zakupu bądź sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Należy pamiętać o zakresie udzielanego pełnomocnictwa. Jeżeli będzie ono zbyt ogólne może nieść za sobą pewne ryzyko dla mocodawcy. Pełnomocnik miałby wtedy bardzo szerokie prawo do działania. Dlatego też bezpieczniej jest dokładnie określić jakie czynności może wykonywać nasz pełnomocnik. Taki rodzaj pełnomocnictwa nosi nazwę pełnomocnictwa szczególnego. Jego cecha charakterystyczna jest to, że upoważnia do dokonywania czynności przekraczających zwykły zarząd, czyli takich, które dotyczą czynności prawnych określonego rodzaju lub jednorazowe konkretnej czynności. W przypadku nabycia nieruchomości z całą pewnością mamy do czynienia z pełnomocnictwem szczególnym.

Ze względu na fakt, iż sama umowa kupna-sprzedaży nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, pełnomocnictwo w tym zakresie również powinno być sporządzone u notariusza.

Należy pamiętać o przedstawieniu notariuszowi szczegółowych danych na temat swój oraz osoby, której udzielamy pełnomocnictwa (nr dowodu osobistego, PESEL, adres zamieszkania, imiona rodziców itp.)

Kto może zostać pełnomocnikiem

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna, która posiada przynajmniej ograniczoną zdolność do czynność prawnych. Zazwyczaj jest to osoba najbliższa, do której mamy duże zaufanie albo prawnik, kiedy sytuacja wymaga wiedzy specjalistycznej. Niekiedy pełnomocnictwo może być udzielone pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, jeżeli korzystaliśmy już wcześniej z jego usług.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama