reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Z danych Lion’ Banku wynika, że nieuczciwi najemcy to 1,65% całej grupy, a liczba eksmisji z roku na rok maleje. Mimo wszystko, co 60 wynajmujący musi inwestować w komornika. By unikać takich trudnych sytuacji, właściciele mieszkań powinni stosować szereg zabezpieczeń formalnych, jednym z nich jest solidna weryfikacja najemców.

Dowód osobisty to za mało

Podstawą do sporządzenia umowy najmu są oczywiście dane stron i wspólne ustalenia. Sprawdzenie dowodu osobistego lub paszportu to jeszcze za mało. Warto przygotować sobie uniwersalny zestaw pytań dla przyszłych najemców. Ważne, żeby poznać aktualne miejsce zamieszkania, powody przeprowadzki i upewnić się, czy przyszły najemca jest w stanie regularnie opłacać czynsz. Prośba o zaświadczenie o zarobkach lub inne potwierdzenie stałego charakteru zatrudnienia należy do praw wynajmującego. W wielu krajach do normalnej procedury zaliczają się referencję od poprzednich właścicieli mieszkań lub też z pracy.

Poproś o dodatkowe dane osób, z którymi można kontaktować się w awaryjnych sytuacjach.

Stanowczość wynajmującego

Właściciele muszą zapewnić swobodę lokatorom, więc kontrole stanu mieszkania nie leżą w dobrym tonie. Warto zapamiętać, że właściciela z najemcą łączy relacja biznesowa. Najemca musi znać zasady użytkowania lokalu i życia z sąsiadami – jeśli wydadzą mu się zbyt rygorystyczne, to znaczy, że nie spełnia wymogów wynajmującego i wystarczy mu podziękować za zainteresowanie.

Rachunki na najemcę

Częstym problemem wskazywanym przez właścicieli są długi związane z brakiem płatności za podstawowe media. Lokatorzy sami mają opłacać gaz i prąd na podstawie regularnych prognoz, ale nie wywiązują się ze swoich obowiązków – zapisanych w umowie. Dobrym sposobem na uniknięcie zaległości z płatnościami, jest przepisanie rachunków na najemcę. Dzięki temu tylko on odpowiada za nieterminowe wpłaty. Dosyć powszechne jest wliczanie dodatkowych opłat od razu do czynszu lub uwzględnienie w umowie innego sposobu rozliczania rachunków.

Najem okazjonalny

Wzmocnienie zwykłego najmu aktem notarialnym to rozwiązanie droższe, ale bezpieczniejsze. Najem okazjonalny ułatwia szybkie rozwiązanie problemów z nieuczciwymi lokatorami, przez skrócenie procesów egzekucji. Lokatorzy od razu wskazują mieszkanie, w którym mogą zamieszkać po rozwiązaniu umowy najmu.

Decyduj mądrze

Właścicielom mieszkań zależy na szybkim wynajmie, by lokal nie stał pusty. Często więc najemcą zostanie pierwsza osoba, która zaakceptuje warunki finansowe i wpłaci zaliczkę. Pierwszą zasadą bezpiecznego wynajmu jest poznanie nowego lokatora, dlatego proces weryfikacji musi być szczegółowy, by uniknąć późniejszych trudności. W Polsce brakuje jeszcze systemu, który pozwoliłby na sprawdzenie najemców, dlatego właściciele mieszkań muszą radzić sobie sami.

Zobacz także:  Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także: Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama