| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Z danych Lion’ Banku wynika, że nieuczciwi najemcy to 1,65% całej grupy, a liczba eksmisji z roku na rok maleje. Mimo wszystko, co 60 wynajmujący musi inwestować w komornika. By unikać takich trudnych sytuacji, właściciele mieszkań powinni stosować szereg zabezpieczeń formalnych, jednym z nich jest solidna weryfikacja najemców.

Dowód osobisty to za mało

Podstawą do sporządzenia umowy najmu są oczywiście dane stron i wspólne ustalenia. Sprawdzenie dowodu osobistego lub paszportu to jeszcze za mało. Warto przygotować sobie uniwersalny zestaw pytań dla przyszłych najemców. Ważne, żeby poznać aktualne miejsce zamieszkania, powody przeprowadzki i upewnić się, czy przyszły najemca jest w stanie regularnie opłacać czynsz. Prośba o zaświadczenie o zarobkach lub inne potwierdzenie stałego charakteru zatrudnienia należy do praw wynajmującego. W wielu krajach do normalnej procedury zaliczają się referencję od poprzednich właścicieli mieszkań lub też z pracy.

Poproś o dodatkowe dane osób, z którymi można kontaktować się w awaryjnych sytuacjach.

Stanowczość wynajmującego

Właściciele muszą zapewnić swobodę lokatorom, więc kontrole stanu mieszkania nie leżą w dobrym tonie. Warto zapamiętać, że właściciela z najemcą łączy relacja biznesowa. Najemca musi znać zasady użytkowania lokalu i życia z sąsiadami – jeśli wydadzą mu się zbyt rygorystyczne, to znaczy, że nie spełnia wymogów wynajmującego i wystarczy mu podziękować za zainteresowanie.

Rachunki na najemcę

Częstym problemem wskazywanym przez właścicieli są długi związane z brakiem płatności za podstawowe media. Lokatorzy sami mają opłacać gaz i prąd na podstawie regularnych prognoz, ale nie wywiązują się ze swoich obowiązków – zapisanych w umowie. Dobrym sposobem na uniknięcie zaległości z płatnościami, jest przepisanie rachunków na najemcę. Dzięki temu tylko on odpowiada za nieterminowe wpłaty. Dosyć powszechne jest wliczanie dodatkowych opłat od razu do czynszu lub uwzględnienie w umowie innego sposobu rozliczania rachunków.

Najem okazjonalny

Wzmocnienie zwykłego najmu aktem notarialnym to rozwiązanie droższe, ale bezpieczniejsze. Najem okazjonalny ułatwia szybkie rozwiązanie problemów z nieuczciwymi lokatorami, przez skrócenie procesów egzekucji. Lokatorzy od razu wskazują mieszkanie, w którym mogą zamieszkać po rozwiązaniu umowy najmu.

Decyduj mądrze

Właścicielom mieszkań zależy na szybkim wynajmie, by lokal nie stał pusty. Często więc najemcą zostanie pierwsza osoba, która zaakceptuje warunki finansowe i wpłaci zaliczkę. Pierwszą zasadą bezpiecznego wynajmu jest poznanie nowego lokatora, dlatego proces weryfikacji musi być szczegółowy, by uniknąć późniejszych trudności. W Polsce brakuje jeszcze systemu, który pozwoliłby na sprawdzenie najemców, dlatego właściciele mieszkań muszą radzić sobie sami.

Zobacz także:  Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także: Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »