REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

REKLAMA

Rynek pracy w kraju nad Wisłą wydaje się bardziej kuszący dla obcokrajowców niż dla Polaków. Hiszpanie i Włosi tuż po studiach obierają jako cel pracę w polskich oddziałach międzynarodowych korporacji. W ten sposób po kilku latach mogą liczyć na dobre stanowisko w tej samej lub równie renomowanej firmie, ale już w swoim kraju. Jaka jest przewaga Polski? Chodzi przede wszystkim o szanse na rozwój i awanse – w związku z tym coraz więcej obcokrajowców decyduje się życie w Polsce.

Mieszkanie dla obcokrajowca

Największe korporacje pomagają nowym pracownikom w znalezieniu mieszkania w Polsce – korzystają z usług firm relokacyjnych. Zwykle tego typu usługi dotyczą managerów, rzadziej nowicjuszy. Warto zwrócić uwagę, że cudzoziemcy mają ograniczone możliwości poszukiwań głównie przez brak znajomości języka polskiego – na portalach ogłoszeniowych rzadko pojawiają się ogłoszenia po angielsku.

Takie same zasady

Wynajem obcokrajowcom nie wymaga specjalnych zabiegów formalnych. Procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku udostępniania mieszkania Polakom. Właściciel ma prawo do weryfikacji najemcy i sprawdzenia dokumentów. Paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość zastępują dowód osobisty.

Co musisz wiedzieć?

Najważniejsze jest przygotowanie dokumentów: umowy najmu, protokołu zdawczo-odbiorczego w dwóch językach – najczęściej po polsku i angielsku. Najemca musi wiedzieć i rozumieć, co podpisuje, więc umowa musi być odpowiednio szczegółowa, z wyraźnie wskazanymi warunkami określonymi przez wynajmującego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często o długości wynajmu decyduje czas pracy zaznaczony w kontrakcie, stąd cudzoziemcy mogą też szukać mieszkania na pół roku, rok – w zależności od wstępnych planów firmy.

– Konieczność kontaktu w obcym języku bywa stresująca dla właścicieli mieszkań. W związku z tym łączymy na linii właściciel – najemca czasami jeszcze długo po oddaniu kluczy. Przygotowanie dokumentów dla obcokrajowców organizujemy sami w oparciu o zasady wynajmujących, podobnie jak przekazywanie kolejnych informacji, np. dotyczących napraw – mówi Adrian Krawczyk z wrocławskiego Renting Zone.

Jakich mieszkań szukają cudzoziemcy?

Polski rynek najmu zdecydowanie różni się od zachodniego cenami, więc wynajem mieszkania w centrum Wrocławia czy Warszawy nie jest problemem dla obcokrajowców. To właśnie jest szansa dla właścicieli na korzystny wynajem.

 - Cudzoziemcy, którzy szukają mieszkań na wynajem w Polsce zwykle wiedzą, ile mniej więcej to kosztuje. Sztuczne zawyżanie cen tylko ze względu na „klienta zagranicznego” to nieskuteczny zabieg. We Wrocławiu do popularnych lokalizacji zaliczają się: pl. Bema, pl. Grunwaldzki i okolice Powstańców Śląskich a także Legnickiej, czyli w pobliżu najważniejszych korporacji zatrudniających cudzoziemców – wyjaśnia Adrian Krawczyk.

Gdzie szukać lokatorów?

Przede wszystkim czas rozszerzyć swoją grupę klientów o cudzoziemców, więc ogłoszenia docelowo powinny być tworzone w dwóch językach. Pośrednicy często w swoich usługach podkreślają kontakt z klientami zagranicznymi, dlatego ich pomoc może być niezbędna. Oprócz tego powoli powstają firmy, które zajmują się poszukiwaniami mieszkań tylko dla obcokrajowców – sprawdź, czy w Twoim mieście działa taka agencja.

Zobacz też: Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Zobacz też: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Zobacz też: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA