reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Rynek pracy w kraju nad Wisłą wydaje się bardziej kuszący dla obcokrajowców niż dla Polaków. Hiszpanie i Włosi tuż po studiach obierają jako cel pracę w polskich oddziałach międzynarodowych korporacji. W ten sposób po kilku latach mogą liczyć na dobre stanowisko w tej samej lub równie renomowanej firmie, ale już w swoim kraju. Jaka jest przewaga Polski? Chodzi przede wszystkim o szanse na rozwój i awanse – w związku z tym coraz więcej obcokrajowców decyduje się życie w Polsce.

Mieszkanie dla obcokrajowca

Największe korporacje pomagają nowym pracownikom w znalezieniu mieszkania w Polsce – korzystają z usług firm relokacyjnych. Zwykle tego typu usługi dotyczą managerów, rzadziej nowicjuszy. Warto zwrócić uwagę, że cudzoziemcy mają ograniczone możliwości poszukiwań głównie przez brak znajomości języka polskiego – na portalach ogłoszeniowych rzadko pojawiają się ogłoszenia po angielsku.

Takie same zasady

Wynajem obcokrajowcom nie wymaga specjalnych zabiegów formalnych. Procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku udostępniania mieszkania Polakom. Właściciel ma prawo do weryfikacji najemcy i sprawdzenia dokumentów. Paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość zastępują dowód osobisty.

Co musisz wiedzieć?

Najważniejsze jest przygotowanie dokumentów: umowy najmu, protokołu zdawczo-odbiorczego w dwóch językach – najczęściej po polsku i angielsku. Najemca musi wiedzieć i rozumieć, co podpisuje, więc umowa musi być odpowiednio szczegółowa, z wyraźnie wskazanymi warunkami określonymi przez wynajmującego.

Często o długości wynajmu decyduje czas pracy zaznaczony w kontrakcie, stąd cudzoziemcy mogą też szukać mieszkania na pół roku, rok – w zależności od wstępnych planów firmy.

– Konieczność kontaktu w obcym języku bywa stresująca dla właścicieli mieszkań. W związku z tym łączymy na linii właściciel – najemca czasami jeszcze długo po oddaniu kluczy. Przygotowanie dokumentów dla obcokrajowców organizujemy sami w oparciu o zasady wynajmujących, podobnie jak przekazywanie kolejnych informacji, np. dotyczących napraw – mówi Adrian Krawczyk z wrocławskiego Renting Zone.

Jakich mieszkań szukają cudzoziemcy?

Polski rynek najmu zdecydowanie różni się od zachodniego cenami, więc wynajem mieszkania w centrum Wrocławia czy Warszawy nie jest problemem dla obcokrajowców. To właśnie jest szansa dla właścicieli na korzystny wynajem.

 - Cudzoziemcy, którzy szukają mieszkań na wynajem w Polsce zwykle wiedzą, ile mniej więcej to kosztuje. Sztuczne zawyżanie cen tylko ze względu na „klienta zagranicznego” to nieskuteczny zabieg. We Wrocławiu do popularnych lokalizacji zaliczają się: pl. Bema, pl. Grunwaldzki i okolice Powstańców Śląskich a także Legnickiej, czyli w pobliżu najważniejszych korporacji zatrudniających cudzoziemców – wyjaśnia Adrian Krawczyk.

Gdzie szukać lokatorów?

Przede wszystkim czas rozszerzyć swoją grupę klientów o cudzoziemców, więc ogłoszenia docelowo powinny być tworzone w dwóch językach. Pośrednicy często w swoich usługach podkreślają kontakt z klientami zagranicznymi, dlatego ich pomoc może być niezbędna. Oprócz tego powoli powstają firmy, które zajmują się poszukiwaniami mieszkań tylko dla obcokrajowców – sprawdź, czy w Twoim mieście działa taka agencja.

Zobacz też: Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Zobacz też: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Zobacz też: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama