reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obszar ograniczonego użytkowania – kiedy należy się rekompensata?

Obszar ograniczonego użytkowania – kiedy należy się rekompensata?

Ze względu na to, że prawo własności jest wartością chronioną konstytucyjnie, właściciel nieruchomości, która znajdzie się na obszarze ograniczonego użytkowania ma prawo domagać się wykupu nieruchomości, odszkodowania albo wnieść roszczenie o poprawę komfortu akustycznego w pobliżu budynku. Czym charakteryzuje się obszar ograniczonego użytkowania? Jakie ograniczenia wiążą się z działką o takiej charakterystyce? Kiedy właściciel nieruchomości stojącej na tego typu obszarze może wystąpić o rekompensatę?

Obszar ograniczonego użytkowania – co to takiego?

Obszar ograniczonego użytkowania to teren wyznaczony prawnie, na który oddziałuje na przykład okoliczny zakład albo inne obiekty położone w niedalekiej odległości. Mogą to być między innymi: oczyszczalnie ścieków, trasy szybkiego ruchu, autostrady, lotniska, składowiska odpadów komunalnych albo stacje elektroenergetyczne. Na tym obszarze zgodnie z prawem może dochodzić do przekraczania norm emisyjnych określonych dla poszczególnych obiektów. Utworzenie takiego terenu jest możliwe na podstawie art. 135 ustawy z dnia 27 kwietnia 2007 roku prawo ochrony środowiska aktem prawa miejscowego. W zależności od położenia terenu akt ten wydaje na podstawie uchwały rada powiatu albo sejmik województwa. Po czternastu dniach od uchwalenia ustawy wchodzi ona w życie. W ustawie tego typu powinny się znaleźć informacje dotyczące granice obszaru objętego ograniczonym użytkowaniem, ograniczenia związane z zakresem przeznaczenia terenu, sposób korzystania z obszaru tego typu, a także wymagania techniczne budynków, które zostaną postawione na tym terenie.

Zobacz także:  Prawo budowlane

Jakie ograniczenia niesie za sobą obszar ograniczonego użytkowania?

W zależności od tego, z jakiego powodu obszar uznany jest za teren ograniczonego użytkowania, owe ograniczenia są różne. Przeważnie jednak na takich terenach nie pozwala się na budowę szpitali, ośrodków dla młodzieży i dzieci, domów opieki, uzdrowisk i innych budynków, w których na stałe lub czasowo przebywają starsi, chorzy albo dzieci. Raczej nie uda się także uzyskać pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego lub na zmianę funkcji już postawionego budynku. Najlepszym sposobem na uzyskanie jednoznacznych informacji jest sprawdzenie informacji o danym obszarze w uchwale ustanawiającej obszar ograniczonego użytkowania, dlatego że postanowienia tej uchwały mogą się różnić nawet co do dwóch podobnych przestrzeni ale znajdujących się w różnych częściach kraju – na przykład lotnisk w Warszawie i w Rzeszowie.

Zobacz także:  Dom i działka

Roszczenia przysługujące właścicielom obszarów ograniczonego użytkowania

Właściciel nieruchomości, która została uznana za obszar ograniczonego użytkowania ma prawo wystąpić o wykup tej nieruchomości, o roszczenie o poprawę komfortu akustycznego lub o odszkodowanie z tytułu spadku ogólnej wartości nieruchomości albo z tytułu ograniczeń w jej użytkowania, albo ograniczeń w rozbudowie budynków znajdujących się na tym terenie. Właściciel ma prawo do ubiegania się o jedno z możliwych roszczeń. Warto pamiętać, że czas wnoszenia o roszczenia został ograniczony do dwóch lat od momentu wydania decyzji o ustanowieniu obszaru ograniczonego użytkowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama