REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

REKLAMA

Rynek wtórny nie przegrywa z nowymi osiedlami – wręcz przeciwnie. Wielu Polaków szuka tylko ofert mieszkań z drugiej ręki. Plusów jest sporo, ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Warto też od razu wiedzieć na co zwrócić uwagę, weryfikując mieszkanie. Niezależnie od wyboru kamienicy czy wielkiej płyty, zawsze należy nastawić się na remont. Ważne więc, żeby kupić mieszkanie, które jest w na tyle dobrym stanie, by móc spokojnie planować wydatki na naprawy i odświeżanie.

Najpierw budynek i część wspólna

Zacznij od poznania historii budynku, w którym zainteresowało Cię mieszkanie. Warto zdobyć informacje o dotychczasowych remontach, dacie ostatniej renowacji, odświeżania klatki schodowej i ocieplania budynku. Dzięki temu łatwiej przewidzieć przyszłe koszty związane z częścią wspólną. Może miesiąc po wprowadzeniu planowana jest wymiana dachu?

Wszystkie remonty kamienicy odbywają się pod okiem konserwatora (co wiąże się z wyższymi cenami) – koniecznie dowiedz się, czy budynek jest pod ochroną konserwatorską.

Zobacz też:  Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?

Zobacz też: Jakie mieszkanie lepiej kupić - nowe czy używane?

Wielka płyta w XXI wieku?

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty nie służą jako wieloletnia inwestycja, zwykle więc wybierane są jako lokale pod wynajem. Ich największą zaletą jest infrastruktura – dobrze zaplanowana w drugiej połowie XX wieku. Należy uzwględnić sposób budowy blokowisk. Niska jakość materiałów, niedoróbki – problemów może być sporo, więc dowiedz się przede wszystkim więcej o samym osiedlu.

– W miejscach łączeń płyt powstawały mostki termiczne, przez co w mieszkaniach pojawiała się wilgoć. W mieszkaniach na ostatniej kondygnacji częste były problemy spowodowane nieszczelnym dachem – mówi wrocławski architekt Hubert Stelmasiewicz.

Zwróć uwagę na ściany. Bardzo często były robione z mieszaniny żwiru i betonu, co rodzi problemy nawet przy wieszaniu karnisza.

Jak sprawdzić mieszkanie w kamienicy?

Lokale w przedwojennych kamienicach mają dużą wartość, a ich cena bywa zaskakująco niska, co może wynikać ze stanu mieszkań – w końcu mają bogatą historię lokatorską. Zgodnie z pierwotnym założeniem i projektem, najlepsze, przestrzenne, mieszkania znajdują się w dolnych kondygnacjach budynku.

REKLAMA

Ogrzewanie jest najbardziej problematyczne w tego typu budownictwie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę konsekwencję braku regularnego grzania w dużym mieszkaniu. Jeśli ogrzewanie jest elektryczne i rozważasz zmianę na gazowe – warto od razu zaprosić na konsultację i wstępną wycenę kominiarza. Wilgoć to najczęstszy problem mieszkań w przedwojennych kamienicach.

– Niestety w ówczesnym okresie budowlanym nie stosowano izolacji poziomej (hydroizolacji) przez co takie budynki narażone są na uszkodzenia związane z podciąganiem kapilarnym (nasiąkanie muru od gruntu), co wiąże się z mokrymi ścianami, wilgocią – wyjaśnia Hubert Stelmasiewicz.

Większość zmian można zaobserwować samodzielnie: plamy na elewacji, ubytki na murach. Osuszanie wiąże się z naprawdę kosztownym remontem.

Toalety w wielu kamienicach znajdowały się początkowo w korytarzach. Dla ułatwienia spiżarnie w mieszkaniach przerabiano właśnie na łazienki, więc przebudowywano instalacje, co mogło uszkodzić stropy. To też otwiera problem wilgoci, którą trzeba skontrolować.

Używane mieszkania w budynkach sprzed kilku lat

Jest jeszcze inna możliwość: zakup prawie nowego mieszkania, na osiedlu wybudowanym przez dewelopera kilka lat temu. Niektórzy już zaczynają pozbywać się niedawno kupionych mieszkań w nowoczesnych budynkach, więc to alternatywa dla bloku. Najpierw jednak sprawdź historię napraw jeszcze w czasie trwania gwarancji budynku i zrób wywiad wśród innych lokatorów. Nowe osiedla i ich problemy często opisywane są w internecie, więc warto pozbierać opinie i informacje z forów, a nawet artykułów o samym deweloperze. Częstym problemem nowych inwestycji jest wilgoć w podziemnych garażach, które w czasie ulewy zamieniają się w „jeziora”.

Plany aranżacyjne na dzień dobry

Kupujący mieszkanie musi myśleć przyszłościowo, dlatego kwestia aranżacji, zmiany kształtu mieszkania, to nie są szczegóły. Od razu warto założyć możliwości ingerencji w projekt lokalu. Bloki wyróżniają się rozkładowością na małej powierzchni, może więc chcesz otworzyć kuchnię na salon w niewielkim dwupokojowym mieszkaniu? Wysokie kamieniczne mieszkania można wzbogacić antresolą – dowiedz się, czy nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrealizować. Sprawdzaj wszystko dokładnie i nie bój się pytać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA