REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

REKLAMA

Rynek wtórny nie przegrywa z nowymi osiedlami – wręcz przeciwnie. Wielu Polaków szuka tylko ofert mieszkań z drugiej ręki. Plusów jest sporo, ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Warto też od razu wiedzieć na co zwrócić uwagę, weryfikując mieszkanie. Niezależnie od wyboru kamienicy czy wielkiej płyty, zawsze należy nastawić się na remont. Ważne więc, żeby kupić mieszkanie, które jest w na tyle dobrym stanie, by móc spokojnie planować wydatki na naprawy i odświeżanie.

Najpierw budynek i część wspólna

Zacznij od poznania historii budynku, w którym zainteresowało Cię mieszkanie. Warto zdobyć informacje o dotychczasowych remontach, dacie ostatniej renowacji, odświeżania klatki schodowej i ocieplania budynku. Dzięki temu łatwiej przewidzieć przyszłe koszty związane z częścią wspólną. Może miesiąc po wprowadzeniu planowana jest wymiana dachu?

Wszystkie remonty kamienicy odbywają się pod okiem konserwatora (co wiąże się z wyższymi cenami) – koniecznie dowiedz się, czy budynek jest pod ochroną konserwatorską.

Zobacz też:  Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mieszkanie obok cmentarza - kupować czy nie?

Zobacz też: Jakie mieszkanie lepiej kupić - nowe czy używane?

Wielka płyta w XXI wieku?

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty nie służą jako wieloletnia inwestycja, zwykle więc wybierane są jako lokale pod wynajem. Ich największą zaletą jest infrastruktura – dobrze zaplanowana w drugiej połowie XX wieku. Należy uzwględnić sposób budowy blokowisk. Niska jakość materiałów, niedoróbki – problemów może być sporo, więc dowiedz się przede wszystkim więcej o samym osiedlu.

– W miejscach łączeń płyt powstawały mostki termiczne, przez co w mieszkaniach pojawiała się wilgoć. W mieszkaniach na ostatniej kondygnacji częste były problemy spowodowane nieszczelnym dachem – mówi wrocławski architekt Hubert Stelmasiewicz.

Zwróć uwagę na ściany. Bardzo często były robione z mieszaniny żwiru i betonu, co rodzi problemy nawet przy wieszaniu karnisza.

Jak sprawdzić mieszkanie w kamienicy?

Lokale w przedwojennych kamienicach mają dużą wartość, a ich cena bywa zaskakująco niska, co może wynikać ze stanu mieszkań – w końcu mają bogatą historię lokatorską. Zgodnie z pierwotnym założeniem i projektem, najlepsze, przestrzenne, mieszkania znajdują się w dolnych kondygnacjach budynku.

REKLAMA

Ogrzewanie jest najbardziej problematyczne w tego typu budownictwie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę konsekwencję braku regularnego grzania w dużym mieszkaniu. Jeśli ogrzewanie jest elektryczne i rozważasz zmianę na gazowe – warto od razu zaprosić na konsultację i wstępną wycenę kominiarza. Wilgoć to najczęstszy problem mieszkań w przedwojennych kamienicach.

– Niestety w ówczesnym okresie budowlanym nie stosowano izolacji poziomej (hydroizolacji) przez co takie budynki narażone są na uszkodzenia związane z podciąganiem kapilarnym (nasiąkanie muru od gruntu), co wiąże się z mokrymi ścianami, wilgocią – wyjaśnia Hubert Stelmasiewicz.

Większość zmian można zaobserwować samodzielnie: plamy na elewacji, ubytki na murach. Osuszanie wiąże się z naprawdę kosztownym remontem.

Toalety w wielu kamienicach znajdowały się początkowo w korytarzach. Dla ułatwienia spiżarnie w mieszkaniach przerabiano właśnie na łazienki, więc przebudowywano instalacje, co mogło uszkodzić stropy. To też otwiera problem wilgoci, którą trzeba skontrolować.

Używane mieszkania w budynkach sprzed kilku lat

Jest jeszcze inna możliwość: zakup prawie nowego mieszkania, na osiedlu wybudowanym przez dewelopera kilka lat temu. Niektórzy już zaczynają pozbywać się niedawno kupionych mieszkań w nowoczesnych budynkach, więc to alternatywa dla bloku. Najpierw jednak sprawdź historię napraw jeszcze w czasie trwania gwarancji budynku i zrób wywiad wśród innych lokatorów. Nowe osiedla i ich problemy często opisywane są w internecie, więc warto pozbierać opinie i informacje z forów, a nawet artykułów o samym deweloperze. Częstym problemem nowych inwestycji jest wilgoć w podziemnych garażach, które w czasie ulewy zamieniają się w „jeziora”.

Plany aranżacyjne na dzień dobry

Kupujący mieszkanie musi myśleć przyszłościowo, dlatego kwestia aranżacji, zmiany kształtu mieszkania, to nie są szczegóły. Od razu warto założyć możliwości ingerencji w projekt lokalu. Bloki wyróżniają się rozkładowością na małej powierzchni, może więc chcesz otworzyć kuchnię na salon w niewielkim dwupokojowym mieszkaniu? Wysokie kamieniczne mieszkania można wzbogacić antresolą – dowiedz się, czy nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrealizować. Sprawdzaj wszystko dokładnie i nie bój się pytać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA