reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

W sytuacji gdy spadkodawca pozostawił po sobie testament, wszystkie jego dobra dziedziczone są zgodnie z jego zapisaną wolą. Zaś w sytuacji gdy testament nie istnieje, dziedziczenie odbywa się według przepisów ustawy. Możliwe jest również, że spadkobierca nie chce przyjąć spadku zapisanego mu w testamencie, wówczas także należy się odwołać do przepisów w ustawie i tym samym ustalić, kto może zostać spadkobiercą.

Zobacz także: Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Rodzaje przyjęcia spadku

W związku z tym, że spadkobierca może odziedziczyć nie tylko dobra nieobciążone, lecz także dobra, które są zadłużone, w prawie polskim przewiduje się trzy formy przyjęcia spadku. Pierwszą z nich jest przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności – inaczej nazywane także przyjęciem prostym, czyli przyjęcie wszystkich zapisanych nam elementów majątku zmarłego, w tym również długów jeśli zmarły takowe posiadał. Przyjęcie proste najczęściej wybiera się w sytuacjach, gdy spadkodawca pozostawił majątek bez zadłużenia lub gdy chcemy rozmyślnie przejąć zadłużony majątek, w tym na przykład nieruchomość i samodzielnie spłacić długi na niej ciążące. Drugą formą jest odrzucenie spadku, czyli całkowita rezygnacja z praw do spadku. Ze strony prawnej spadkobiercę wówczas traktuje się tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Takie rozwiązanie będzie odpowiednie wtedy, gdy zadłużenie mieszkania przekracza jego wartość rynkową. Możliwe jest także przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – dziedziczymy wówczas mieszkanie, ale z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkodawcy. Trzecie wyjście sprawdzi się gdy długi nie są większe niż wartość rynkowa nieruchomości lub gdy spadkobierca nie chce przejąć na siebie kredytu hipotecznego a wyłącznie uzyskać środki do spłacenia wierzycieli.

Zobacz także: Zakup nieruchomości: Domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Terminy związane z przyjęciem bądź odrzuceniem spadku

Zgodnie z Kodeksem cywilnym spadkobierca powinien dopilnować odpowiednich terminów jeśli chce przyjąć bądź odrzucić spadek. Przede wszystkim oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest oświadczeniem nieodwołalnym i powinno ono zostać złożone przed sądem albo przed notariuszem ustnie lub pisemnie. Spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o spadku na złożenie takiego oświadczenia. Jeśli spadkobierca nie złoży osobiście oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, uznaje się, że spadkobierca decyduje się na przyjęcie proste.

Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Jak prawidłowo opisać nieruchomość na sprzedaż w ogłoszeniu?

Sprzedaż nieruchomości a ogłoszenie w Internecie

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama