| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Zarówno osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, jak i osoby z prawem własnościowym są zobowiązane do uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej – zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku. Jakie dokładnie opłaty musi wnosić właściciel mieszkania?

Zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który poświęcony jest obowiązkom członka spółdzielni mieszkaniowej posiadającego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze prawo własnościowe każdy z członków spółdzielni zobowiązany jest do regularnego opłacania kosztów eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej w części przypadającej na jego lokal.

Zobacz także: Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania – co do nich zaliczamy?

Za koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania uznaje się wszystkie koszty dostaw towarów i usług dostarczanych do danej nieruchomości, w tym koszty dostaw wody, prądu, gazu, odbioru ścieków, oczyszczania i tym podobnych elementów. Oprócz tego do kosztów eksploatacji zaliczamy koszty prowadzonych robót budowlanych w tym również  przeprowadzanych na bieżąco konserwacji, napraw i drobnych remontów – wtedy w te koszty wliczamy również koszty koniecznej dokumentacji, koszty administracyjne, podatki i inne opłaty – koszty związane z utrzymaniem terenów zielonych wokół obiektu oraz dróg, chodników i podjazdów (w tym oczyszczanie, konserwacja i niezbędne naprawy), koszty związane z utrzymaniem urządzeń technicznych położonych na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowej, a także podatek od nieruchomości, koszty wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją budynki spółdzielni i ewentualne koszty zarządzania nieruchomością oprócz kosztów funkcjonowania całej administracji.

Zobacz także:  Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?,

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »