reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Aby ustanowić odrębną własność lokalu w spółdzielni mieszkaniowej należy zawrzeć ze spółdzielnią umowę o budowę tego lokalu lub umowę przeniesienia odrębnej własności lokalu przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do tego lokalu. W pierwszym przypadku po trzech miesiącach od wybudowania lokalu spółdzielnia ustanawia odrębną własność na rzecz członka. Jakie jeszcze obowiązki powinna zrealizować spółdzielnia mieszkaniowa wobec właściciela lokalu posiadającego prawo odrębnej własności?

Jeśli członek spółdzielni mieszkaniowej ubiega się o prawo odrębnej własności lokalu spółdzielnia zawiera z nim umowę o budowę tego lokalu. Umowa ta musi zostać zawarta w formie pisemnej – inaczej istnieje ryzyko jej nieważności – wówczas zobowiązuje strony do zawarcia umowy o ustanowienie odrębnej własności po wybudowaniu danej nieruchomości. W przypadku już wybudowanego lokalu należy zawrzeć ze spółdzielnią umowę przeniesienia odrębnej własności lokalu.

Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Umowa o ustanowienie odrębnej własności

Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu powinna zawierać zobowiązanie członka spółdzielni do opłacenia kosztów inwestycji w części przypadającej na interesującą go nieruchomość – wniesienie wkładu budowlanego, określenie zakresu rzeczowego robót, które będą stanowiły podstawę do określenia kosztów inwestycji, określenie na jakich zasadach ustalone zostaną koszty budowy lokalu oraz określenie jakiego rodzaju lokal spółdzielnia zobowiązuje się wybudować, jakie będą jego położenie i powierzchnia.

Zobacz także: Jak przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własność. Poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama