reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?

Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?

Nawet jeśli nie posiadamy prawa do lokalu, możemy zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej – do takiej sytuacji dochodzi na przykład wtedy, gdy tylko jeden z małżonków posiada prawo do lokalu, ale oboje są członkami spółdzielni. Warto pamiętać, że członkami spółdzielni mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Członkiem spółdzielni mieszkaniowej może zostać zarówno osoba posiadająca prawo do lokalu tej spółdzielni, jak i osoba, która takiego prawa nie posiada, ze względu na to, że członkostwo nie jest bezpośrednio związane z określonym prawem majątkowym łączącym spółdzielnię i jej członka.

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice

Kto może zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Członkiem spółdzielni mieszkaniowej ma prawo być nie tylko osoba fizyczna, lecz także tak zwana osoba prawna. Jeśli chodzi o osoby fizyczne mogą to być osoby nie mające zdolności prawnych – osoby poniżej trzynastego roku życia lub całkowicie ubezwłasnowolnione – albo osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych – niepełnoletni, którzy ukończyli trzynaście lat i osoby częściowo ubezwłasnowolnione. W takich sytuacjach członkostwo w spółdzielni nie pozwala na bycie członkiem organów spółdzielni i na uczestnictwo w walnych zgromadzeniach – zgodnie z ustawą o prawie spółdzielczym z dnia 16 września 1982 roku wskazane jest wówczas wysłanie przedstawicielstwa. Jeśli chodzi o osoby prawne mogą one zostać członkami spółdzielni, ale nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, a jedynie własność lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – w tym lokalu mieszkalnego lub użytkowego na przykład garażu.

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Oboje małżonkowie mają prawo do ubiegania się o przyjęcie w poczet członków spółdzielni, nawet jeśli prawo do lokalu posiada tylko jedno z nich.

Członkowstwo w spółdzielni a przeniesienie prawa do lokalu

W związku z tym, że członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej nie jest jednoznaczne z koniecznością przeniesienia przez spółdzielnię prawa do określonego lokalu na danego członka, możliwe staje się członkostwo obojga małżonków. Przeniesienia prawa do lokalu następuje wyłącznie w wyniku odrębnych umów, w związku z tym spółdzielnia może przyjąć w poczet członków dowolne osoby, wobec których nie będzie miała obowiązku dostarczenia lokali mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu. 

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że w sytuacji kiedy prawo odrębnej własności lokalu albo prawo spółdzielcze własnościowe należy jednocześnie do kilku osób, członkiem spółdzielni może stać się tylko jedna z nich – wyjątek stanowią tylko i wyłącznie małżeństwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama