| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

W momencie zakończenia umowy najmu najemca ma obowiązek zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego. Co najemca powinien zrobić w sytuacji, gdy niektóre elementy przedmiotu najmu zostały zniszczone? Kiedy najemca ma prawo żądać od wynajmującego zapłaty za ulepszenia wprowadzone w przedmiocie najmu?

Umowa najmu nieruchomości może zostać zakończona w wyniku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez jedną ze stron, w skutek zakończenia okresu najmu określonego w umowie albo z innych przyczyn. Jak po zakończeniu umowy najmu powinien się zachować najemca aby nie zostać obciążonym dodatkowymi kosztami z tytułu zniszczenia wynajmowanego mieszkania?

Zwrot przedmiotu najmu

Najemca ma przede wszystkim obowiązek zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym w stosunku do stanu, w jakim przedmiot został mu przekazany. Warto jednak pamiętać, że najemca ponosi od odpowiedzialności za drobne uszkodzenia lub zużycia elementów przedmiotu najmu, które są wynikiem standardowego użytkowania. Zgodnie z Kodeksem cywilnym zakłada się, że rzecz oddana w najem była w stanie dobrym i przydatnym do użytku zgodnie z umową. Wobec tego najemca odpowiada za każde pogorszenie rzeczy poza sytuacjami gdy, jak wspomniano pogorszenie stanowiło efekt normalnego użytkowania lub gdy było następstwem przypadkowego uszkodzenia. W innych przypadkach najemca ponosi odpowiedzialność za gorszy stan przedmiotu najmu.

Zobacz też: Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Aby uniknąć niepotrzebnych roszczeń warto sporządzić protokół ze zdjęciami dokumentującymi przedmiot najmu w momencie przekazania go najemcy i po zakończeniu umowy najmu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »