reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Regulowanie opłat za wynajmowane mieszkanie

Dość oczywistym obowiązkiem najemcy wydaje się regularne płacenie czynszu zgodnie z terminami określonymi w umowie najmu. W sytuacji gdy umowa nie określa terminów płatności, czynsz powinien być płacony zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Wówczas znaczenie ma czas, na który została zawarta umowa. W przypadku umów zawieranych na 1 miesiąc czynsz należy zapłacić w całości z góry, w przypadku najmu na okres dłuższy niż miesiąc czynsz/ opłaty należy uregulować do 10 dnia każdego miesiąca – tak samo w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Zobacz też: Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Gdy najemca spóźni się z zapłatą, obowiązują go odsetki umowne lub odsetki ustawowe, jeśli umowa nie przewiduje inaczej. W sytuacji spóźnienia z płatnością wynajmujący ma prawo do żądania naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki i do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia zapisanego w umowie. Wypowiedzenie umowy najmu jest możliwe w sytuacji niedopełnienia płatności za dwa pełne okresy – dwa kolejne miesiące. Najemca ma również obowiązek regulowania opłat dodatkowych wynikających z umowy – na przykład opłaty za wodę, prąd czy gaz. Jeśli najemca przez rok lub dłużej zalega z płatnością za opłaty dodatkowe wynajmujący ma prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy. Po uregulowaniu zaległych opłat wynajmujący ma obowiązek zwrotu rzeczy objętych prawem zastawu.

Zobacz też:  Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Używanie wynajmowanego mieszkania

Najemca ma również obowiązek używania mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem określonym w umowie lub, jeśli umowa nie określa przeznaczenia lokalu, zgodnie z art. 666 § 1 Kodeksu cywilnego.

Art. 666. § 1. Najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

Warto pamiętać, że najemca powinien dokonywać drobnych nakładów związanych ze standardowym użytkowaniem rzeczy znajdujących się w mieszkaniu – na przykład wymieniać żarówki, dbać o drobne naprawy baterii, podłóg, okien itp. Wszystko zależy od tego, co umowa mówi na temat owych drobnych nakładów. Bez zgody właściciela najemca nie może wykonywać w mieszkaniu zmian niezgodnych z jego przeznaczeniem lub z umową. Za zmiany tak zwane sprzeczne uznaje się takie, które uniemożliwiają albo utrudniają korzystanie z elementów umieszczonych w mieszkaniu do celów pierwotnych. Jeśli najemca dokona tego typu zmian samowolnie, wynajmujący ma prawo wnieść roszczenie o przywrócenie stanu pierwotnego, a jeśli takie przywrócenie nie jest możliwe – o naprawienie wyrządzonej szkody.

Zobacz też: Rodzaje umów najmu mieszkania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama