reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, warto sprawdzić czy rzeczywiście nie posiada ono księgi wieczystej – księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich można uzyskać w sądzie rejonowym, pod który podlega dana nieruchomość. Jeśli jednak mieszkanie spółdzielcze rzeczywiście nie posiada księgi wieczystej, należy zweryfikować prawa zbywcy do spółdzielczego prawa do lokalu.

Na początek warto sobie uświadomić, że zakup mieszkania lub domu ściśle łączy się z zakupem działki, na której znajduje się dany budynek – w przypadku mieszkań wykupuje się tylko część przypadającą na określone mieszkanie po podziale na wszystkich mieszkańców. Zakup mieszkania wraz z gruntem jest tak istotny ze względu na to, że tylko posiadanie gruntu na własność pozwala na sprzedaż samego mieszkania. Takie same prawa daje również bycie użytkownikiem wieczystym działki.

Zobacz także:  Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Mieszkanie bez księgi wieczystej

Jeśli właściciel mieszkania twierdzi, że na nieruchomość nie została założona księga wieczysta, warto to jeszcze zweryfikować w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, do którego przynależy dana nieruchomość. Ewentualnie sam fakt istnienia księgi i jej ewentualny numer możemy sprawdzić w starostwie powiatowym w ewidencji gruntów i budynków – wówczas wystarczy podać adres nieruchomości. W sytuacji gdy mieszkanie nie posiada księgi wieczystej należy skontrolować inne akty własności, którymi dysponuje właściciel. Dobrze aby na przykład AWZ-ty, czyli akty własności ziemi, sprawdził notariusz.

Zobacz także:  Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama