REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Dewelopera i kupującego nieruchomość łączy stosunek wierzyciela i dłużnika. Zgodnie z ogólnymi zasadami wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, które dłużnik zobowiązany jest spełnić. Oznacza to, że konsument umawiając się z deweloperem na wybudowanie nieruchomości może liczyć na to, że nie tylko on ma pewne obowiązki, jak np. zapłatę ceny.

REKLAMA

Prawidłowo zawarta umowa nakłada obowiązki również na dewelopera. Należą do nich:

  • umowa powinna być wykonana zgodnie z jej postanowieniami,
  • umowę należy wykonać w sposób odpowiadający celowi społeczno-gospodarczemu zobowiązania,
  • wykonanie umowy ocenia się zgodnie z zasadami współżycia społecznego,
  • jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje, to wykonanie umowy powinno nastąpić także z uwzględnieniem tych zwyczajów.

REKLAMA

Ponieważ deweloper jest profesjonalistą, w związku z tym wykonując swoje prace zawodowe zobowiązany jest do zachowania należytej staranności właściwej dla zawodowego charakteru czynności. Jeżeli umowa zostanie wykonana w sposób nienależyty albo w ogóle nie zostanie wykonana, to konsument ma prawo domagać się odszkodowania za wyrządzoną mu szkodę. Istotne jest tu wskazanie przez kupującego wartości tej szkody oraz możliwość jej udowodnienia. Mamy na myśli oczywiście straty materialne.

Pani Halina kupiła właśnie swoje pierwsze M-3. Nie może wprowadzić się do swojego domu, ponieważ deweloper nie podłączył w nim urządzeń wodnokanalizacyjnych. W umowie nie ma zastrzeżonej żadnej kary umownej na wypadek zwłoki dewelopera w oddaniu nieruchomości. Czy można żądać odszkodowania? Czy można poprosić inną firmę o wykonanie tych prac?                                                                                                                                                                                     Tak, z tytułu niewykonania umowy w terminie można zażądać odszkodowania. Jeżeli pod względem technicznym te prace są możliwe do wykonania, to można poprosić o ich zrobienie przez inną firmę. Szkodą po stronie konsumenta będzie cena, jaką musi on zapłacić innej firmie za wykonanie podłączeń, do wykonania których zobowiązał się deweloper. Trzeba też udowodnić wartość tej szkody, dlatego należy zatrzymać rachunek.


Wyjątek

Deweloper może nie być zmuszony do naprawienia szkody konsumentowi, jeżeli jest w stanie wykazać, że nie miał wpływu na okoliczności (i w związku z tym nie ponosi odpowiedzialności), które spowodowały niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie odpowiedzialności dewelopera

W umowach z deweloperami bardzo często znajdują się zapisy, na mocy których odpowiedzialność podmiotu sprzedającego za prawidłowe wykonanie umowy jest w znacznym stopniu ograniczona.

Zapisy te najczęściej dotyczą:

  • oddania konsumentowi lokalu na innym piętrze, niż ustalono w umowie,
  • inna powierzchnia mieszkania, zazwyczaj większa z jednoczesnym żądaniem dopłaty do ceny nieruchomości,
  • brak podłączeń energetycznych,
  • lokal niezgodny z projektem,
  • krzywe ściany,
  • nieprawidłowa konstrukcja,
  • brak lokalnej kotłowni, w związku z czym właściciele mieszkań muszą sami postarać się o ogrzewanie.

Jeżeli w umowie znajdowałby się podobne zapisy, to mogą być one kwestionowane na gruncie niedozwolonych klauzul umownych. O pomoc w przeanalizowaniu umowy można poprosić powiatowego/miejskiego rzecznika konsumentów.

Nie wykonanie umowy

REKLAMA

Niektóre umowy przewidują karę umowną dla strony, która nie wykona zobowiązania w terminie. Warto jest wspomnieć, że obowiązek zapłaty kary umownej może dotyczyć nie tylko konsumenta, który spóźni się z zapłatą wynagrodzenia ale również dewelopera, który się spóźnia z oddaniem konsumentowi nieruchomości w terminie wskazanym w umowie.

Wysokość kary umownej powinna być określona z góry. Pamiętać należy jednak o tym, że osoba, która jest do niej uprawniona może domagać się zapłaty kary umownej tylko w takiej kwocie, jaka została ustalona przez strony, niezależnie od tego jaka faktycznie była wysokość szkody. Chyba że strony postanowią inaczej, muszą tym celu wprowadzić odpowiedni zapis do umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA