reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Roszczenia z umowy przedwstępnej

Roszczenia z umowy przedwstępnej

Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają?

Tak. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się po upływie roku od dnia, w którym miała być zawarta umowa przyrzeczona. Dotyczy to np. żądania od dewelopera zawarcia umowy przyrzeczonej albo żądania aby umowa przyrzeczona miała wszystkie istotne elementy określone w umowie przedwstępnej. Istotne jest określenie w umowie przedwstępnej terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli umowy sprzedaży nieruchomości. W razie niewskazania tego terminu przyjmuje się, że należy ją zawrzeć w terminie wskazanym przez stronę, która jest uprawniona do żądania jej zawarcia. Najczęściej jest to konsument, który występuje z takim roszczeniem do dewelopera.

W umowie przedwstępnej można też przyznać obu stronom uprawnienie do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdyby zdarzyło się tak, że każda z nich wyznaczyła inny termin, to wówczas wiąże je ten, który został wyznaczony wcześniej.

Zobacz wzór umowy przedwstępnej

Kwestia zadatku jest uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana przez dewelopera, to kupujący ma prawo domagać się zapłaty podwójnej jego wysokości. W przypadku gdyby niewykonania umowy przez konsumenta, czyli rezygnacji z zakupu nieruchomości, deweloper może zatrzymać zapłacony mu zadatek. W obu przypadkach następuje odstąpienie od umowy. Strony w umowie mogą przewidzieć inne regulacje.

Podstawa prawna:

art. 389, 390 i 394 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama