reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Akt notarialny dla umowy przedwstępnej

Akt notarialny dla umowy przedwstępnej

Mam zamiar kupić mieszkanie. Słyszałam, że podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego jest lepszy. Ale czy to prawda? Czy nie wystarczy zwykła umowa pisemna?

Dla konsumenta najkorzystniejszym rozwiązaniem jest sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza, czyli w formie aktu notarialnego. Umowa przedwstępna zawarta w ten zobowiązuje do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej, czyli w tym przypadku umowy przeniesienia własności nieruchomości. Klient stanie się wtedy właścicielem mieszkania. Umowa powinna też określać istotne postanowienia tej umowy.

W przypadku umowy przedwstępnej sporządzonej na piśmie konsument pozbawiony jest uprawnienia do wystąpienia do sądu z roszczeniem o przeniesienie własności nieruchomości na kupującego. Może się on jedynie domagać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej. Na przykład ma prawo zażądać odszkodowania w wysokości poniesionych kosztów w związku z dopełnieniem formalności związanych z zawarciem umowy.

Podstawa prawna

art. 389 § 1 i 390 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama