reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

Możliwość oddania do używania lokalu, z którego właściciel przejściowo nie korzysta w całości lub w części w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przywrócono dopiero w nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego w 2005 roku.

Jednocześnie najem takiego lokalu został wyłączony spod większości przepisów tej ustawy a opierał się na przepisach Kodeksu Cywilnego.

Taki zabieg miał zapewnić rozwój rynku najmu lokali i wyeliminować nielegalne zawieranie umów najmu. Okazało się jednak że przepisy te są niewystarczające.

Zmiany w ustawie mają sprawić, że osoba, która wynajmuje lokal, nie będzie musiała się obawiać, że lokator, który nie opuścił lokalu po wygaśnięciu umowy najmu, będzie zamieszkiwał nadal w lokalu, aż do czasu wykonania egzekucji.

Pod pojęciem najmu okazjonalnego lokalu należy rozumieć oddanie, na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, do używania lokal, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali (art. 2 ust. 1 pkt 13).

Ustawodawca zdecydował dodać do obecnie obowiązującej ustawy nowy rozdział 2a, który wprowadza szczegółowy katalog praw i obowiązków wynajmujących i najemców w zakresie najmu okazjonalnego lokalu.

Taka umowa najmu będzie mogła być zawarta wyłącznie na czas oznaczony, maksymalnie 10 lat, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Umowa o najem okazjonalny lokalu powinna w szczególności zawierać:

  • pouczenie najemcy o trybie egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu;
  • oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego, o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu, w terminie wskazanym w pisemnym żądaniu właściciela;
  • wskazanie przez najemcę innego lokalu, do którego ma być przeprowadzona eksmisja.

Co istotne, obowiązek najemcy wskazania lokalu, o którym mowa powyżej, co do zasady ma być potwierdzony oświadczeniem woli z notarialnie poświadczonym podpisem, osoby, u której ma zamieszkać osoba eksmitowana. Zapis ten ma na celu wyeliminowanie potencjalnej możliwości wskazywania fikcyjnych adresów.

Jeżeli najemca utraci możliwość eksmisji do lokalu wskazanego w oświadczeniu ma obowiązek w terminie 7 dni podać inny lokal w którym mógłby zamieszkać po ustaniu stosunku prawnego.

Maksymalna wysokość wynagrodzenia notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy oświadczeniu najemcy nie może być większa niż 1/5 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama