reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania

Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania

Artykuł dotyczy opodatkowania przychodu, jaki uzyskał podatnik z odpłatnego zbycia mieszkania. Mieszkanie otrzymał w spadku od swojej babci. Istotną sprawą jest moment przyjęcia mieszkania w spadku.

W dniu 6 marca 2009 r. podatnik, na mocy wydanego przez sąd postanowienia, otrzymał w spadku mieszkanie po swojej babci, która zmarła 17 kwietnia 2008 r. W dniu 16 lipca 2009 r. podatnik sprzedał odziedziczone mieszkanie.

Z uwagi na wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, dalej „ustawa”) podatnik zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „dyrektor”) z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji (dalej „wniosek”) dotyczącej zasad opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w drodze spadku.

We wniosku podatnik zwrócił się o rozstrzygnięcie zagadnienia, czy będzie on zwolniony z zapłaty podatku dochodowego, jeżeli w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży mieszkania pełną kwotę z tej transakcji przeznaczy na cel mieszkaniowy.

Dnia 12 listopada 2009 r. dyrektor wydał interpretację indywidualną w tej sprawie (sygnatura IPPB4/415-531/09-4/JK, dalej „interpretacja”), w której stwierdził, że przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu według zasad przewidzianych w ustawie, niezależnie od faktu, że przychód ten został przeznaczony na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Jak podkreślono w interpretacji, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części pod warunkiem, że nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej a zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednocześnie w interpretacji wskazano, że stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Podkreślono również, że nowe zasady znajdą zastosowanie w niniejszej sprawie, ponieważ dniem nabycia przez podatnika spadku jest data śmierci babci, tj. dzień 17 kwietnia 2008 r. a nie dzień wydania przez sąd postanowienia.

Ponadto w interpretacji dyrektor stwierdził, iż z uwagi na fakt, że podatnik nie był zameldowany na pobyt stały w nabytym mieszkaniu, nie jest możliwe zastosowanie
w przedmiotowej sprawie zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy.

Jak podkreślono w interpretacji ustawa, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., tj. mającym zastosowanie do zbycia nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2006 r., nie przewiduje zwolnienia przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, które zostały następnie przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu według zasad przewidzianych w ustawie.
Przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu według zasad przewidzianych w ustawie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama