reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Szykuje się zmiana w opodatkowaniu najmu

Szykuje się zmiana w opodatkowaniu najmu

Nowelizując ustawę o ochronie praw lokatorów, ustawodawca ma zamiar zmniejszyć podatek ryczałtowy z tytułu wynajmu mieszkania.

Pod rządami obecnych przepisów można wybrać opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych (wg stawki progresywnej, lub liniowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą) lub ryczałtowo. Przy czym podatek ryczałtowy ma 2 stawki:
- 8,5 % do wysokości 4.000 Euro (w roku 2009r. kwotę te ustalono na 13.510 zł);
- 20% powyżej tej kwoty.

Jak widać, stosunkowo łatwo wpaść w wyższą stawkę podatku – a należy pamiętać, że co do zasady w rozliczeniu ryczałtowym nie możemy uwzględniać kosztów uzyskania przychodu.

Więcej o ryczałtowym rozliczeniu najmu na: ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste

W myśl projektu ustawy o zmianie o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (projekt dostępny tutaj)- opodatkowanie ryczałtowe najmu ma spaść, poprzez usunięcie drugiej stawki podatkowej. Niezależnie od wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu- zawsze będzie obłożeni 8,5% stawkę podatku.

Co ważne, mimo że pozostałe zmiany prawa wprowadzane przez ustawę dotyczą najmu okazjonalnego, zmiany przepisów podatkowych w zakresie ryczałtu dotyczą zarówno najmu jak i dzierżawy w całości.

Zmniejszenie opodatkowania ryczałtowego przychodów z najmu i dzierżawy, ma zachęcić wynajmujących do wyjścia z szarej strefy podatkowej. W zakresie okazjonalnego najmu mieszkań, zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego będzie jedną z przesłanek to ułatwionej możliwości pozbycia się niechcianego najemcy (bez konieczności zapewniania żadnych lokali zastępczych).

O projekcie zmian, w zakresie ułatwienia eksmisji najemcy przeczytasz tutaj.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama