| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Osoby korzystające z premii gwarancyjnej i odsetek z książeczki mieszkaniowej są zwolnione z podatku.

Osoby oszczędzające (lub na które prawo zostało scedowane) na książeczkach mieszkaniowych przed 1990 r. mają prawo do premii gwarancyjnej- uzależnionej jednak od poniesienia określonych kosztów inwestycyjnych (m.in. na zakup czy budowę domu, a od 1 kwietnia również na wkład własny na kredyt na powyższe inwestycje.

Porównaj: za co można uzyskać premię gwarancyjną

Premie gwarancyjne mają za zadanie wyrównać straty poniesione przez oszczędzających związane z denominacją i dewaluacją pieniądza oraz hiperinflacją na przełomie lat 80 i 90-ych. Wartość nominalna środków na książeczce okazuje się bowiem często niewspółmiernie niska w stosunku do nakładów na nią poczynionych.

Zgodnie z art. 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych są zwolnione od podatku (nie trzeba ich uwzględniać w zeznaniach rocznych). Co ciekawe zwolnienie nie rozróżnia starych książeczek (założonych przed 1990 r.) i nowych (prowadzonych obecnie). Stąd oprocentowanie z każdej książeczki jest wolne od podatku- co sprawia, że stają się ciekawym sposobem na gromadzenie środków na zakup mieszkania (zamiast np. standardowej lokaty).

Z uwagi na ograniczony sposób wykorzystania środków – jest dobrą metodą na zapewnienie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego np. dla dzieci – istnieje mniejsze ryzyko ich rozdysponowania na inne cele.

Premia gwarancyjna dotyczy wyłącznie książeczek założonych przed 1990r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »