| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Osoby korzystające z premii gwarancyjnej i odsetek z książeczki mieszkaniowej są zwolnione z podatku.

Osoby oszczędzające (lub na które prawo zostało scedowane) na książeczkach mieszkaniowych przed 1990 r. mają prawo do premii gwarancyjnej- uzależnionej jednak od poniesienia określonych kosztów inwestycyjnych (m.in. na zakup czy budowę domu, a od 1 kwietnia również na wkład własny na kredyt na powyższe inwestycje.

Porównaj: za co można uzyskać premię gwarancyjną

Premie gwarancyjne mają za zadanie wyrównać straty poniesione przez oszczędzających związane z denominacją i dewaluacją pieniądza oraz hiperinflacją na przełomie lat 80 i 90-ych. Wartość nominalna środków na książeczce okazuje się bowiem często niewspółmiernie niska w stosunku do nakładów na nią poczynionych.

Zgodnie z art. 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych są zwolnione od podatku (nie trzeba ich uwzględniać w zeznaniach rocznych). Co ciekawe zwolnienie nie rozróżnia starych książeczek (założonych przed 1990 r.) i nowych (prowadzonych obecnie). Stąd oprocentowanie z każdej książeczki jest wolne od podatku- co sprawia, że stają się ciekawym sposobem na gromadzenie środków na zakup mieszkania (zamiast np. standardowej lokaty).

Z uwagi na ograniczony sposób wykorzystania środków – jest dobrą metodą na zapewnienie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego np. dla dzieci – istnieje mniejsze ryzyko ich rozdysponowania na inne cele.

Premia gwarancyjna dotyczy wyłącznie książeczek założonych przed 1990r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »