| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Różny podatek od garażu

Różny podatek od garażu

Wysokość podatku od nieruchomości w zakresie garażu różni się w zależności od tego, gdzie jest położony. Nie ma znaczenia, że garaż pełni tę samą funkcję.

Skąd bierze się różnica

Różnica wynika z szeregu definicji ustawowych – z jednej strony ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z drugiej m.in. prawa geodezyjnego i kartograficznego ( w zakresie ewidencji gruntów i budynków).

Różnica przejawia się w tym, że :
- garaż stanowiący część budynku mieszkalnego (np. garaż podziemny w bloku) jest opodatkowany tak jak lokal mieszkalny.
- garaż stanowiący samodzielny budynek (a także miejsce parkingowe) lub budowlę – opodatkowany jest stawką właściwą dla budynków „pozostałych”.

Zobacz także: Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości

Budynek mieszkalny, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne. Jeśli więc garaż zajmuje powierzchnię mniejszą niż połowa budynku (i znajduje się w obrębie jego bryły) – stosuje się stawkę dla budynków mieszkalnych.

Skala różnicy

Różnica przejawia się w wysokości podatku i w wartości kwotowej (podatku za metr 2) jest dziesięciokrotna.

Maksymalna stawka opłaty za metr kwadratowy powierzchni obiektu mieszkalnego wynosi 0,56 zł w przypadku budynków „pozostałych) – jest to już 6,17 zł od 1 m².

Czy można liczyć na zmianę?

Ta sytuacja się nie zmieni- (a przynajmniej jest to mało prawdopodobne). Ministerstw Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7649 wskazał, iż ewentualne zrównanie stawek budynków „pozostałych” i mieszkalnych leży wyłącznie w gestii gminy (która jest związana wyłącznie maksymalną stawką). Jednak z uwagi na to, że obniżka skutkowałaby znacznym zmniejszeniem przychodów tej jednostki samorządowej – raczej nie można na to liczyć.
Zdaniem Ministerstwa –zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie jest konieczna ani wskazana.

Zobacz także: Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »