reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej - PORADNIK

Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej - PORADNIK


Czym jest księga wieczysta? W jakim celu jest zakładana? Jak taka księga wygląda w rzeczywistości? Poradnik w sposób praktyczny przedstawia wszystko to, co o księgach wieczystych powinniśmy wiedzieć. Po zapoznaniu z jego treścią nie będą mieć Państwo problemów z wypełnieniem wniosku o założenie księgi wieczystej czy uzyskaniem odpisu.

Księga wieczysta jest dokumentem urzędowym. Jej najważniejszym celem jest przedstawienie stanu prawnego nieruchomości. Na jej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Faktycznie jest to teczka zawierająca wszystkie dokumenty takie jak akty notarialne, zaświadczenia, wypisy, mapy itp. Celem prowadzenia księgi wieczystej jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Zakłada się je i prowadzi dla nieruchomości, które takich ksiąg nie posiadają bądź tez zaginęły lub zostały zniszczone. 

Księga wieczysta składa się z 4 działów, które obejmują:
DZIAŁ I
dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” - dane pochodzące z ewidencji gruntów, pozwalające na dokładne oznaczenie nieruchomości,
dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością” - ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości,
DZIAŁ II - oznaczenie właściciela (właścicieli),
DZIAŁ III - ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości,
DZIAŁ IV - hipoteki, z dokładnym określeniem wysokości, waluty, zakresu, rodzaju, pierwszeństwa i ewentualnych innych cech hipoteki.

Przykładowa księga wieczysta :

strony 1-2 Księgi wieczystej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

strony 3-4 Księgi wieczystej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

strony 5-6 Księgi Wieczystej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Księga wieczysta, którą określa się mianem zmigrowanej to taka, która powstała w wersji papierowej, natomiast w skutek wprowadzenia informatyzacji ksiąg została przeniesiona do informatycznej bazy danych ksiąg wieczystych lub została założona w niedalekiej przeszłości już w systemie informatycznym. Taka migracja ma miejsce w ramach działalności sądów rejonowych, w których prowadzi się księgi wieczyste. Następuje ona odrębnie w poszczególnych wydziałach, w momencie kiedy dany wydział zajmujący się księgami ulega informatyzacji. Czy księga jest zmigrowana czy nie ma kluczowe znaczenie, kiedy chcemy uzyskać z niej odpis. Gdybyśmy chcieli skorzystać z firmy, która sama uzyska odpis za stosowną opłatą w większości przypadków księga musi być zmigrowana. Pozwala to zaoszczędzić czas osobie, która taki odpis chciałaby uzyskać. Aby ustalić czy w danym sądzie obowiązuje już informatyzacja i księgi są w systemie elektronicznym, należy zwrócić się z takim pytaniem do pracownika sekretariatu. Od tego czy księga jest papierowa czy elektroniczna zależy sposób uzyskania odpisu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama