reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Pomimo obaw wielu osób, że po 2009 roku wykup mieszkania lokatorskiego będzie droższy lub przez jakiś czas niemożliwy, przepisy które obowiązują od 2010 roku są bardzo podobne do wcześniej obowiązujących.

Aby przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności członek spółdzielni, któremu przysługuje prawo lokatorskie musi przede wszystkim złożyć wniosek o przekształcenie.

Spółdzielnia obowiązana jest zawrzeć z członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu wymaganych spłat. Służy więc członkowi spółdzielni roszczenie o dokonanie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze prawo własnościowe lub odrębną własność lokalu.

Spółdzielnia ma sześć miesięcy na przekształcenie statusu mieszkania lokatorskiego w prawo odrębnej własności od dnia złożenia wniosku przez uprawnionego (dotychczas okres ten wynosił trzy miesiące). Spółdzielnia nie ma obowiązku dotrzymania tego terminu jeżeli stan prawny gruntu pod budynkiem nie jest uregulowany lub jeżeli spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Podobnie jak do końca 2009 roku wygląda kwestia opłat związanych z wykupem mieszkania lokatorskiego w spółdzielni.

Zasadniczo osoba wykupująca mieszkanie musi najpierw spłacić:
• przypadającą na dany lokal część kosztów budowy, w tym w szczególności odpowiednią część zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami,
• przypadającą na dany lokal część umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa - jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków,
• zadłużenie z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokal takiej osoby, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.

Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy przeniesienia własności lokalu ustalono ustawowo preferencyjnie nisko na 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli około 329 złotych (nie uwzględnia to kosztów wypisów aktu notarialnego w wysokości 6 złotych za stronę). Dochodzą do tego koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym – założenie księgi wieczystej dla wyodrębnionego lokalu kosztuje 60 złotych, a wpis prawa własności 200 złotych (koszty te uiścimy u notariusza).

W przypadku wniosków złożonych od dnia 31 lipca 2007 roku do dnia 29 grudnia 2009 roku, spółdzielnia jest obowiązana, po spełnieniu warunków z Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu dotychczasowym, do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu w terminie do dnia 30 czerwca 2010 roku.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama