Kategorie

Koniec zgromadzeń przedstawicieli w spółdzielniach mieszkaniowych

Igor Bąkowski
Radca prawny
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Ustawą nowelizującą z 2007 roku spółdzielnie mieszkaniowe zostały zobowiązane do dostosowania statutów do zmienionych przepisów, które zamiast zgromadzeń przedstawicieli przewidują obecnie walne zgromadzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, iż do chwili wpisania do KRS zmiany statutu spółdzielni w tym zakresie, działać muszą zebrania przedstawicieli. Potwierdza to aktualna linia orzeczeń Sądu Najwyższego oraz apelacyjnych, a także stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich z listopada 2011 r.
Reklama

Ustawa z dnia 14 czerwca 2007 roku o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych („USM”) oraz o zmianie niektórych innych ustaw zniosła możliwość zastępowania w spółdzielniach mieszkaniowych walnego zgromadzenia zebraniem przedstawicieli – możliwość ta jednakże pozostaje otwarta we wszystkich innych rodzajach spółdzielni.  Ustawa ta umożliwiła jednocześnie spółdzielniom w których liczba członków przekracza 500 osób podzielenie walnego zgromadzenia na części, jeżeli statut zawierał będzie odpowiedni zapis w tym zakresie.  Ustawa nowelizująca zakładała, że spółdzielnie uchwalą zmiany statutów nie później niż do 30 listopada 2007 roku oraz zgłoszą te zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 30 dni od dnia podjęcia uchwały, nie później niż do 30 grudnia 2007 roku.

W praktyce okazało się, że nawet pomimo starań organów spółdzielni zadośćuczynienie tym terminom w wielu większych spółdzielniach było praktycznie niemożliwe, między innymi ze względu na czasochłonne prace nad zmianami statutów, w związku z czym w wielu spółdzielniach do dnia dzisiejszego działają zebrania przedstawicieli.

Zobacz serwis: Prawo

Zgromadzenia przedstawicieli wciąż najwyższym organem

Art. 9 ust. 2 ustawy zmieniającej stanowi, że do czasu zarejestrowania zmian statutów postanowienia dotychczasowych statutów regulujące funkcjonowanie zebrania przedstawicieli pozostają w mocy.

Reklama

Jak podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich, intencją ustawodawcy, znajdującą odbicie w treści art. 9 ust. 2 ustawy zmieniającej było zapobieżenie paraliżowi organizacji spółdzielczych. Krótki termin na zastąpienie zebrania przedstawicieli walnym zgromadzeniem miał zmotywować spółdzielnie do uregulowania zasad działania walnego zgromadzenia w statucie, lecz z samej treści art. 9 Ustawy zmieniającej nie wynika, że konsekwencją niedopełnienia obowiązku rejestracji statutu miałoby być uchylenie przepisów statutowych dotyczących zebrań przedstawicieli. Nie sposób przyjąć, iż intencją ustawodawcy było doprowadzenie do paraliżu decyzyjnego poprzez przyjęcie nieistnienia zebrań przedstawicieli w tych spółdzielniach, w których zebranie przedstawicieli - z jakichkolwiek przyczyn - nie podjęło uchwały, albo podjęło ją z przekroczeniem daty 30 listopada 2007 r.

Na ten temat wypowiadał się wielokrotnie Sąd Najwyższy oraz sądy apelacyjne. W ich ocenie termin na dokonanie zmian statutów spółdzielni był terminem instrukcyjnym, a do chwili zarejestrowania zmian statutu wprowadzających walne zgromadzenie, w spółdzielniach mogą ważnie działać i podejmować uchwały zebrania przedstawicieli oraz zebrania grup członkowskich.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 stycznia 2010 r. (IV CSK 310/09) odrzucił możliwość aby przepis art. 9 ust. 1 ustawy zmieniającej stanowił podstawę do stwierdzenia nieistnienia działających w spółdzielniach mieszkaniowych zebrań przedstawicieli.

Przedstawiona przez Sąd Najwyższy wykładnia zapewnia spójność pomiędzy art. 83 ust. 1 USM a art. 9 ust. 1 i 2 ustawy zmieniającej. Artykuł 83 ust. 1 USM stanowi, że walne zgromadzenie nie może zostać zastąpione przez zebranie przedstawicieli - wynika z tego, że zmiana organów w spółdzielni mieszkaniowej nie następuje z mocy prawa po upływie określonego czasu. Imperatywny element tego przepisu zakazuje takich zmian statutu, które prowadziłyby do niedozwolonej zamiany organów spółdzielni mieszkaniowej. Gdyby zebranie przedstawicieli przestawało istnieć z dniem 1 stycznia 2008 r., powstałaby sprzeczność pomiędzy stanem faktycznym a statutem. Wydaje się, że zamiarem ustawodawcy było niedopuszczenie do takiej sytuacji, stąd w art. 9 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawodawca posługuje się zwrotem „zmian statutu” a nie „wprowadzeniem walnego zgromadzenia zamiast zebrania przedstawicieli”.

Niewprowadzenie odpowiednich zmian statutu Spółdzielni i nie zgłoszenie ich do rejestru sądowego może spowodować jedynie zastosowanie sankcji przewidzianych w ustawie o KRS.

Stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie IV CSK 310/09 zostało podtrzymane w wyroku z dnia 6 maja 2011 r. (II CSK 32/11) czy wyroku z dnia 17 czerwca 2011 r. (II CSK 620/10). Pogląd Sądu Najwyższego w całości podzielił także Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 5 marca 2010 r. (I ACa 1234/09) oraz w sprawie I ACa 783/10.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Katowicach wyrażonym w uzasadnieniu wyroku z dnia 23 marca 2010 r. (I ACa 64/10), wykładnia celowościowa nie przemawia za tym aby z dniem 1 stycznia 2008 r. uznać zebranie przedstawicieli za organ nieistniejący. Doprowadziłoby to do rezultatu niepożądanego przez ustawodawcę, albowiem powstałby patologiczny stan faktyczny w którym walne zgromadzenie działałoby w oparciu o statut, w którym wciąż istnieje zebranie przedstawicieli.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Zdania odmienne

Obok zaprezentowanej powyżej wykładni Sądu Najwyższego, która ma dominujący charakter, odmienny pogląd przedstawiono w wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 21 grudnia 2010 r. (VI ACa 1000/10), zgodnie z którym z dniem 1 stycznia 2008 r. zebrania przedstawicieli w spółdzielniach mieszkaniowych przestały istnieć. Sąd Apelacyjny w wyroku tym przyjął, że stwierdzenie art. 83 ust. 1 USM, iż  „Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej nie może być zastąpione przez zebranie przedstawicieli (…)” wyklucza możliwość istnienia zebrania przedstawicieli od dnia 1 stycznia 2008 r. Pogląd ten opiera się na założeniu, iż zakaz zastępowania walnego zgromadzenia przez zebranie przedstawicieli dotyczy również organów spółdzielni działających przed wejściem w życie ustawy zmieniającej. Ponadto Sąd Apelacyjny uznał, że art. 9 ust. 1 i 2 Ustawy zmieniającej zawierają terminy zawite prawa materialnego, których przekroczenie skutkuje nieważnością postanowień statutu i w konsekwencji nieistnieniem zebrania przedstawicieli.

Należy wyraźnie podkreślić, że zaprezentowany w tym orzeczeniu sposób interpretacji omawianych przepisów nie został przyjęty w późniejszym orzecznictwie sądów powszechnych, które uznają, że zebrania przedstawicieli są organem spółdzielni mieszkaniowych i funkcjonują do chwili zarejestrowania uchwalonych przez zebrania przedstawicieli zmian w statutach. Linię orzeczniczą przyjętą przez Sąd Najwyższy kontynuuje na przykład wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 20 października 2011 r. (I ACa 562/11), czy też wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2011 r. (VI ACa 422/11).

Zebrania działają aż do rejestracji zmian statutu w KRS

Do chwili zarejestrowania przez KRS zmian w statucie spółdzielni mieszkaniowej wprowadzających walne zgromadzenie jako organ spółdzielni, najwyższym organem spółdzielni pozostają zebrania przedstawicieli, a wszelkie podejmowane przez nie uchwały są ważne. Organy spółdzielni powinny oczywiście dążyć do możliwie szybkiej zmiany statutów i wprowadzenia do niego walnego zgromadzenia w sposób dopasowany do danej spółdzielni.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polkom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?