Aby wyodrębnić lokal i przenieść jego własność na rzecz członka spółdzielni konieczne jest przede wszystkim wystosowanie pisemnego żądania do spółdzielni.
Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie osoby której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:
• spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami,
• spłaty zadłużenia z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokal takiej osoby, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.
Zobacz także: Jak sporządzić umowę sprzedaży prawa własnościowego do lokalu?
reklama
reklama
Proces przekształcania własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu jest procesem wymagającym przygotowania odpowiednich dokumentów przez zarząd spółdzielni w tym przygotowania uchwał zarządu spółdzielni spełniających szczegółowe wymogi ustawowe.
Spółdzielnia ma sześć miesięcy na przekształcenie statusu mieszkania własnościowego w prawo odrębnej własności od dnia złożenia wniosku przez uprawnionego (dotychczas okres ten wynosił trzy miesiące). Spółdzielnia nie ma obowiązku dotrzymania tego terminu jeżeli stan prawny gruntu pod budynkiem nie jest uregulowany lub jeżeli spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.
Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej
Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy przeniesienia własności lokalu (ustalone ustawowo preferencyjnie nisko na 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę), oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają osobę, na rzecz której spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.
Na podobnych zasadach, na pisemne żądanie osób którym przysługuje prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu, spółdzielnia jest obowiązana przenieść na te osoby ułamkowy udział we współwłasności tego garażu, przy zachowaniu zasady (jeżeli statut spółdzielni nie stanowi inaczej) że udziały przypadające na każde miejsce postojowe są równe.
Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej
Art. 42 i 43 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawierają przepisy dotyczące sposobu określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości, czyli formalnego określenia co jest wyodrębnianym na własność lokalem w celu umożliwienia przeniesienia jego własności.
Zgodnie z Art. 42 od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości spółdzielnia mieszkaniowa ma 24 miesiące na określenie przedmiotu odrębnej własności wszystkich lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu w danej nieruchomości.