reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Jeżeli statut danej spółdzielni to przewiduje, w sprawach pomiędzy członkiem a spółdzielnią, członek może odwołać się od uchwał zarządu, rady nadzorczej czy walnego zgromadzenia do organu określonego w statucie.

Ustawa prawo spółdzielcze przyznaje członkowi spółdzielni prawo do odwołania się do walnego zgromadzenia albo bezpośrednio do sądu od uchwały rady nadzorczej o wykreśleniu lub wykluczeniu ze spółdzielni. Od 2005 roku do sądu można się odwołać od razu – postępowanie wewnątrzspółdzielcze jest tu naszym uprawnieniem ale już nie jest obowiązkowe.

Możemy się także odwołać do odpowiedniego organu spółdzielni w przypadku wypowiedzenia nam wysokości opłat za korzystanie z lokalu pozostającego w zarządzie spółdzielni (choć tu także możemy się też odwołać bezpośrednio do sądu).

Niezależnie od tego czy statut przewiduje możliwość odwołania się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym od uchwał i czynności organów spółdzielni lub zaniechania podjęcia przez nie czynności - jeżeli uchwała, czynność lub zaniechanie dotyczy naszych praw majątkowych, naszych dóbr osobistych czy indywidualnych praw organizacyjnych, zawsze możliwe jest wystąpienie do sądu z powództwem o zasądzenie albo z powództwem o ustalenie stosunku prawnego lub prawa.

Możliwość wniesienia powództwa o uchylenie uchwały przysługuje w przypadkach, w których ustawa przewiduje taką możliwość. I tak na przykład możemy wystąpić o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia.

Wniesienie odwołania w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym powoduje zawieszenie biegu przedawnienia lub terminów zawitych do dnia jego zakończenia. Statut spółdzielni nie może nam ograniczać możliwości dochodzenia praw na drodze sądowej.

Jeżeli zaskarżymy uchwałę zarówno w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym jak i bezpośrednio do sądu, postępowanie wewnątrzspółdzielcze ulegnie umorzeniu.

Termin do wniesienia odwołania w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym zaczyna swój bieg w dniu zawiadomienia członka o uchwale zgodnie z ustawą lub statutem spółdzielni. W statucie powinny być bliżej określone sposób i terminy doręczania zawiadomienia o podjętej uchwale, a także sposoby i terminy dla złożenia odwołania.

W braku odmiennych postanowień statutu, termin na wniesienie odwołania od uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu wynosi miesiąc od zawiadomienia nas o uchwale. Nasze odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym zgromadzeniu, jednakże nie później niż w terminie 12 miesięcy od wniesienia przez nas odwołania. O terminie walnego zgromadzenia powinniśmy zostać zawiadomieni z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama