REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można kontrolować działalność spółdzielni?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy wiedzieć co dzieje się w naszej spółdzielni, kto wybierany jest do jej organów, jak wydatkowane są pieniądze i na kiedy zaplanowane będą remonty warto brać udział w walnych zgromadzeniach. Jeżeli chcemy włączyć się w prace spółdzielni bardziej intensywnie, warto zainteresować się udziałem w pracach zarządu czy rady nadzorczej spółdzielni.

Udział w walnych zgromadzeniach

REKLAMA

Podstawowym sposobem na wpływanie na działalność spółdzielni jest branie udziału w walnych zgromadzeniach. To ono decyduje o najważniejszych sprawach spółdzielni czy wybiera organy spółdzielni.

Zarząd ma obowiązek zwołać walne zgromadzenie co najmniej raz w roku, maksymalnie sześć miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego (pokrywa się on z rokiem kalendarzowym).

Jeżeli uda nam się zebrać 1/10 członków spółdzielni, możemy się sami zwrócić do zarządu o zwołanie walnego zgromadzenia - wtedy może się ono odbyć w każdym czasie.

Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądać zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad w terminie do 15 dni przed dniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chcemy aby w walne zgromadzenie zajęło się danym problemem, pod wnioskiem w tej sprawie musi się podpisać minimum dziesięciu członków spółdzielni.

REKLAMA

Nie później niż trzy dni przed walnym zgromadzeniem lub jego pierwszą częścią możemy zgłosić poprawki do projektów uchwał. Zarząd spółdzielni jest zobowiązany do odpowiedniego przygotowania i przedłożenia pod głosowanie projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków.

Każdemu członkowi spółdzielni na walnym zgromadzeniu przysługuje jeden głos, przy czym jeżeli oboje małżonkowie są spółdzielcami, to każdemu z nich przysługuje po jednym głosie.

Obrady walnego zgromadzenia są jawne i sporządzany jest z nich protokół (powinien on być podpisany przez przewodniczącego zgromadzenia oraz inne osoby wskazane w statucie). Członkowie spółdzielni mogą przeglądać protokół w siedzibie spółdzielni.

Udział we władzach spółdzielni

Najlepszym sposobem aby brać czynny udział w działalności spółdzielni i aktywnie wpływać na kierunki jej działalności mamy w przypadku gdy zostaniemy członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej naszej spółdzielni.

Lustracja spółdzielni

Celem lustracji spółdzielni jest przede wszystkim sprawdzenie, czy spółdzielnia przestrzega przepisów prawa i statutu. Muszą ją przeprowadzać wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe przynajmniej raz na trzy lata, a jeżeli budują mieszkania i rozliczają koszty ich budowy albo są w trakcie likwidacji muszą to robić co roku.

Lustracja spółdzielni może być przeprowadzona na żądanie walnego zgromadzenia lub 1/5 członków spółdzielni.

Lustratora wyznacza związek rewizyjny w którym zrzeszona jest spółdzielnia, a jeżeli nie jest nigdzie zrzeszona, lustrację można zlecić Krajowej Radzie Spółdzielczej albo wybranemu związkowi rewizyjnemu.

Z kontroli lustrator sporządza protokół, który jest przedstawiany radzie nadzorczej i zarządowi spółdzielni.

Na podstawie tego protokołu związek rewizyjny lub Krajowa Rada Spółdzielcza opracowuje wnioski polustracyjne, które powinny być przedstawione walnemu zgromadzeniu.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA