REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można kontrolować działalność spółdzielni?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcemy wiedzieć co dzieje się w naszej spółdzielni, kto wybierany jest do jej organów, jak wydatkowane są pieniądze i na kiedy zaplanowane będą remonty warto brać udział w walnych zgromadzeniach. Jeżeli chcemy włączyć się w prace spółdzielni bardziej intensywnie, warto zainteresować się udziałem w pracach zarządu czy rady nadzorczej spółdzielni.

Udział w walnych zgromadzeniach

REKLAMA

Podstawowym sposobem na wpływanie na działalność spółdzielni jest branie udziału w walnych zgromadzeniach. To ono decyduje o najważniejszych sprawach spółdzielni czy wybiera organy spółdzielni.

Zarząd ma obowiązek zwołać walne zgromadzenie co najmniej raz w roku, maksymalnie sześć miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego (pokrywa się on z rokiem kalendarzowym).

Jeżeli uda nam się zebrać 1/10 członków spółdzielni, możemy się sami zwrócić do zarządu o zwołanie walnego zgromadzenia - wtedy może się ono odbyć w każdym czasie.

Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądać zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad w terminie do 15 dni przed dniem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chcemy aby w walne zgromadzenie zajęło się danym problemem, pod wnioskiem w tej sprawie musi się podpisać minimum dziesięciu członków spółdzielni.

REKLAMA

Nie później niż trzy dni przed walnym zgromadzeniem lub jego pierwszą częścią możemy zgłosić poprawki do projektów uchwał. Zarząd spółdzielni jest zobowiązany do odpowiedniego przygotowania i przedłożenia pod głosowanie projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków.

Każdemu członkowi spółdzielni na walnym zgromadzeniu przysługuje jeden głos, przy czym jeżeli oboje małżonkowie są spółdzielcami, to każdemu z nich przysługuje po jednym głosie.

Obrady walnego zgromadzenia są jawne i sporządzany jest z nich protokół (powinien on być podpisany przez przewodniczącego zgromadzenia oraz inne osoby wskazane w statucie). Członkowie spółdzielni mogą przeglądać protokół w siedzibie spółdzielni.

Udział we władzach spółdzielni

Najlepszym sposobem aby brać czynny udział w działalności spółdzielni i aktywnie wpływać na kierunki jej działalności mamy w przypadku gdy zostaniemy członkiem zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej naszej spółdzielni.

Lustracja spółdzielni

Celem lustracji spółdzielni jest przede wszystkim sprawdzenie, czy spółdzielnia przestrzega przepisów prawa i statutu. Muszą ją przeprowadzać wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe przynajmniej raz na trzy lata, a jeżeli budują mieszkania i rozliczają koszty ich budowy albo są w trakcie likwidacji muszą to robić co roku.

Lustracja spółdzielni może być przeprowadzona na żądanie walnego zgromadzenia lub 1/5 członków spółdzielni.

Lustratora wyznacza związek rewizyjny w którym zrzeszona jest spółdzielnia, a jeżeli nie jest nigdzie zrzeszona, lustrację można zlecić Krajowej Radzie Spółdzielczej albo wybranemu związkowi rewizyjnemu.

Z kontroli lustrator sporządza protokół, który jest przedstawiany radzie nadzorczej i zarządowi spółdzielni.

Na podstawie tego protokołu związek rewizyjny lub Krajowa Rada Spółdzielcza opracowuje wnioski polustracyjne, które powinny być przedstawione walnemu zgromadzeniu.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Henio
    2023-06-01 08:39:31
    Czy w przypadku moich zastrzeżeń do pracy spółdzielni, której klientem jako właściciel mieszkania jestem, mogę zlecić Lustrację Spółdzielczą? Pozdrawiam
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

REKLAMA

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

REKLAMA

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA