reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej to najsłabsze ze spółdzielczych praw do lokalu – jest ono jednakże o wiele silniejsze od praw wynikających z umowy najmu lokalu.

Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej zostało uregulowane w rozdziale drugim ustawy z 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego pomiędzy spółdzielnią a jej członkiem. Na mocy tej umowy spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania w zamian za wniesienie przez niego wkładu mieszkaniowego oraz uiszczania opłat określonych w ustawie i w statucie spółdzielni. Wcześniej jednak, z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Trzeba pamiętać, że przy zawarciu obu tych umów wymagana jest forma pisemna pod rygorem nieważności.

Można wyróżnić kilka zasadniczych cech charakteryzujących lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej:
• jest niezbywalne,
• nie podlega dziedziczeniu,
• nie podlega egzekucji,
• może należeć tylko do jednej osoby albo do małżeństwa, przy czym tylko jedno z małżonków wykonuje uprawnienia członka spółdzielni.

Przedmiotem tego prawa mogą być wyłącznie lokale mieszkalne w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni. Nie jest możliwa utrata lokalu przez członka spółdzielni za jego długi, ponieważ nie można obciążać tego prawa hipoteką oraz nie podlega ono egzekucji.

Uprawnionym do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu może być tylko osoba fizyczna.

Członek spółdzielni może wynająć lub oddać swój lokal w bezpłatne używanie bez konieczności uzgadniania tego ze spółdzielnią. Wyjątkiem jest wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe (np. na biuro), co wiązałoby się ze zmianą przeznaczenia lokalu lub zmianą sposobu użytkowania lokalu. Podobnie członek spółdzielni musi zawiadomić pisemnie spółdzielnię gdyby wynajęcie mieszkania miało doprowadzić do zwiększenia kosztów użytkowania mieszkania, a co za tym idzie również czynszu (np. gdyby w lokalu miała zamieszkać większa liczba osób).


Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama