REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakłócanie porządku domowego przez najemcę

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Problem trudnych lokatorów, którzy zakłócają, bądź nie przestrzegają porządku domowego może się przydarzyć każdemu z wynajmujących. W takiej sytuacji wynajmujący może skorzystać ze swego prawa pozwalającego na wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Zakłócenie porządku domowego

REKLAMA

REKLAMA

Należy zastanowić się nad, tym jakie działania i czynności najemcy mogą być uznane za zakłócanie porządku domowego. Przepisy mówią jedynie o tym, że najemca powinien stosować się do panującego porządku domowego i liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Taki ogólny zapis nie daje odpowiedzi na to, jakie czynności najemcy mogą być uważane za naruszenie porządku domowego. Wydaje się, że duże znaczenie w tym przypadku będą miały indywidualne zwyczaje panujące w danym środowisku (stosunkach miejscowych). Co za tym idzie, w jednym miejscu pewne zachowania będą dopuszczalne i akceptowane, a w drugim mogą być traktowane, jako przekroczenie porządku domowego.

Zachowanie polegające na organizowaniu (w odstępach tygodniowych bądź dwu tygodniowych) spotkań „imprez domowych” przez lokatorów wynajmujących mieszkanie, przez sąsiadów zamieszkujących blok przy ulicy „X” może być uznane za naruszanie porządku domowego. Natomiast mieszkańcy bloku „Y” mogą takie samo zachowanie tolerować i nie uważać go za naruszanie porządku domowego. Oczywiście poza oceną pozostają fakty dotyczące czasu trwania takich spotkań i poziom hałasu na nich panujący.

Niedookreślone przepisy

Kolejny przepis uszczegóławia w pewien sposób regulacje mówiące o przestrzeganiu porządku domowego. Wynika z niego, że porządek domowy jest zakłócany, gdy najemca wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo też poprzez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwroty takie jak „rażący”, „uporczywy”, „niewłaściwe zachowanie” odnoszą się do sytuacji, które wydają się opisywać trudne i dosyć zaawansowane postacie naruszeń porządku domowego. Wynika z tego, że pojedyncze i incydentalne zachowania najemcy niezgodne z porządkiem domowym nie dają podstawy do wypowiedzenia umowy najmu przez wynajmującego. Ponieważ, jak już była o tym mowa na wstępnie w przypadku naruszania przez najemcę porządku domowego wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia. 

Spór pomiędzy stronami

Inną kwestią są relacje dotyczące samych stron umowy najmu tzn. wynajmującego i najemcy. Otóż w przypadku powstania między nimi pewnych sporów, które mają wydźwięk w stosunkach miejscowych i w pewien sposób naruszają panujący porządek domowy. To takie zachowania dają podstawę do tego by wypowiedzieć najem na zasadach dotyczących naruszania porządku domowego i niewłaściwego zachowania najemcy. Prostym uzasadnieniem takiego stanowiska jest fakt, iż obowiązek liczenia się z potrzebami sąsiadów, tym bardziej przekłada się na obowiązek liczenia się z potrzebami wynajmującego (np. gdy najemca mieszka w jednym mieszkaniu z wynajmującym). 

Podstawa prawna art. 683, 685 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA