reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa najmu, a umowa użyczenia

Umowa najmu, a umowa użyczenia

Omawiając umowę najmu i jej relacje do umowy użyczenia trzeba stwierdzić, że różnice te nie są duże i opierają się w zasadzie na elemencie odpłatności, a w zasadzie na jego braku.

W umowie użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w użyczenie przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Jak wynika z powyższego użyczenie jest umową bezpłatną, co oznacza, że użyczający nie osiąga żadnych korzyści finansowych i zysku, a biorący w użyczenie nie musi płacić czynszu. Użyczenie jest więc umową jednostronnie zobowiązującą, ponieważ obowiązki użyczającego (polegające na wydaniu rzeczy i to w odpowiednim stanie) nie pokrywają się z obowiązkami biorącego w użyczenie, który poza utrzymaniem rzeczy w odpowiednim stanie nie ponosi praktycznie żadnych obowiązków. W umowie tej nie występuje element wzajemności, na zasadzie oddanie rzeczy w używanie, w zamian za czynsz. 

Umowa użyczenia powinna dotyczyć sytuacji w których jedna strona chce w pewien sposób okazać swoją bezinteresowność, dobroczynność lub chęć bezpłatnego wynagrodzenia na rzecz kontrahenta lub partnera biznesowego. Przy czym druga strona nie jest w żaden sposób zobowiązana do świadczenia na rzecz strony użyczającej.

Jan Kowalski bezpłatnie użyczył swojemu wieloletniemu przyjacielowi Tomaszowi Nowakowi samochód terenowy na okres 7 dni trakcie, których Tomasz N. ma odbyć wycieczkę na Mazury. Jest to typowy przykład umowy użyczenia, gdzie w zamian za takową przysługę Jan Kowalski może liczyć na podobny gest ze strony Tomasza Nowaka. Jeśli Kowalski zażądałby od Nowaka pieniędzy byłaby to już wtedy umowa najmu.

W umowie użyczenia osoba biorąca rzecz w używanie, nie może jej oddać innej osobie w używanie bez zgody użyczającego. Natomiast w umowie najmu w przypadku braku wyraźnego zakazu ze strony wynajmującego najemca ma prawo do oddania rzeczy osobie trzeciej w podnajem lub w bezpłatne używanie.

Zdarza się, że strony ze względów na regulacje podatkowe próbują uciec od opodatkowania umowy najmu nazywając ją umową użyczenia i nieformalnie pobierają czynsz. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że ustawy podatkowe zrównują umowę użyczenia z umową najmu i podatnik może narazić się na oszacowanie ze strony organów podatkowych.


Podstawa prawna: art. 659-679, 710-719 kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama