| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Roszczenie o wstrzymanie budowy

Roszczenie o wstrzymanie budowy

Roszczenie o wstrzymanie budowy które wynika z posiadania i zapewnia posiadaczowi nieruchomości ochronę przed naruszeniem posiadania oraz przed szkodą, która może zagrażać jego własności.

Definicji budowy należy szukać w prawie budowlanym.

Przez budowę należy rozumieć wzniesienie budynku lub innego urządzenia trwale z gruntem związanego. Znaczna wartość takiego budynku może usprawiedliwiać zakaz rozebrania na żądanie posiadacza gruntu, mimo że jego posiadanie zostało na skutek tego rodzaju budowy naruszone.

Pojęciu budowy nie będzie odpowiadać wzniesienie płotu lub innego urządzenia.

Posiadaczowi nieruchomości może skorzystac z roszczenia o wstrzymanie budowy, jeżeli budowa mogłaby naruszać jego posiadanie albo groziłaby wyrządzeniem mu szkody.

Pod pojęciem szkody uznajemy wszelkie możliwe pogorszenie stanu nieruchomości i jej części składowych, które mogą pomniejszyc ich wartość.

Należy pamiętać iż szkoda może być następstwem naruszenia samej nieruchomości oraz miejsca nad i pod jej powierzchnią. Przykładowo może powstać zagrożenie dla gruntu lub budynku, zagrożenie utraty oparcia, zagrożenie naruszenia kanalizacji wodnej itp.

Posiadacz może domagać się wstrzymania budowy, a gdy nie doszło jeszcze do rozpoczęcia budowy, posiadacz wystepuje z żądaniem jej nie rozpoczynania.

Dochodzenie roszczenia jest ograniczone krótkim terminem.

Posiadacz może wystąpić z roszczeniem o wstrzymanie budowy przed jej rozpoczęciem, bądź w ciągu miesiąca od jej rozpoczęcia. Po upływie tego terminu roszczenie to wygasa.

Posiadacz nieruchomości nie może skutecznie dochodzić wstrzymania budowy tylko dlatego, że sąsiad buduje zbyt blisko granicy lub zaprojektował budować tak wysoko, co spowoduje ograniczenie dopływu światła.

Żądać wstrzymania budowy można zarówno gdy sąsiad prowadzi budowę bez pozwolenia organu nadzoru budowlanego, jak również wtedy, gdy buduje za pozwoleniem na budowę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »