reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Skład zarządu

Skład oraz liczbę członków zarządu określa statut spółdzielni. Zarząd może być organem kolegialnym albo jednoosobowym. Członkami zarządu mogą być:
• członkowie spółdzielni,
• osoby nie będące członkami spółdzielni,
• osoby wskazane przez członków będących osobami prawnymi.
Statut może określać wymagania w stosunku do osób wchodzących w skład zarządu np. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, praktyki, niekaralności.

Zobacz także: Spółdzielnia czy wspólnota?

Kto wybiera i odwołuje zarząd?

Zarówno wyboru jak i odwołania członków zarządu w tym prezesa i jego zastępców dokonuje rada nadzorcza lub walne zgromadzenie. Członkowie zarządu muszą zostać wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego, jednakże mogą skutecznie działać od chwili ich powołania (wpis w rejestrze prowadzonym dla spółdzielni Krajowym Rejestrze Sądowym jedynie potwierdza już dokonane powołanie).

Odwoływanie członków zarządu i zawieszanie ich w pełnieniu funkcji

Odwołanie członków zarządu wygląda następująco:
• walne zgromadzenie może odwołać tylko tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium, chociażby organem właściwym do wyboru była rada nadzorcza,
• nie wymaga uzasadnienia,
• może nastąpić w każdym czasie i bez ograniczenia przyczyn,
• skuteczne od chwili zawiadomienia członka w uchwale zarządu.
Organy uprawnione do wyboru oraz odwołania członków zarządu mogą też w każdej chwili zawiesić w czynnościach poszczególnych członków zarządu spółdzielni w sytuacji, gdy jego działalność narusza przepisy prawa lub statut spółdzielni oraz z innych przyczyn.

Rada nadzorcza może zawiesić członka zarządu wybranego przez walne zgromadzenie wyłącznie, gdy jego działania naruszają prawo lub postanowienia statutu.

Reprezentacja spółdzielni przez zarząd

Oświadczenia woli w imieniu spółdzielni składa dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu wraz z pełnomocnikiem, a w przypadku zarządu jednoosobowego – prezes lub jego dwaj pełnomocnicy.

Zobacz także: W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Generalnie zarząd spółdzielni jako organ sprawujący funkcję kierowniczą podejmuje wszelkie decyzje nie zastrzeżone przez ustawę lub statut dla innych organów. Wszelkie ograniczenia uprawnień zarządu wynikające z kompetencji ustawowych lub statutowych innych organów zarządzających muszą być ujawnione w rejestrze spółdzielni, w przypadku braku ujawnienia- osoby trzecie działające w dobrej wierze podlegają ochronie i odnosi to skutek wobec spółdzielni. Jeżeli natomiast ograniczenia praw zarządu zostały ujawnione w rejestrze spółdzielni - osoby trzecie nie mogą zasłaniać się nieznajomością danych, chyba że udowodnią, iż nie mogły o nich wiedzieć.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama