REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Prawnik Bogumiła Dmochowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Skład zarządu

Skład oraz liczbę członków zarządu określa statut spółdzielni. Zarząd może być organem kolegialnym albo jednoosobowym. Członkami zarządu mogą być:
• członkowie spółdzielni,
• osoby nie będące członkami spółdzielni,
• osoby wskazane przez członków będących osobami prawnymi.
Statut może określać wymagania w stosunku do osób wchodzących w skład zarządu np. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, praktyki, niekaralności.

REKLAMA

Zobacz także: Spółdzielnia czy wspólnota?

Kto wybiera i odwołuje zarząd?

Zarówno wyboru jak i odwołania członków zarządu w tym prezesa i jego zastępców dokonuje rada nadzorcza lub walne zgromadzenie. Członkowie zarządu muszą zostać wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego, jednakże mogą skutecznie działać od chwili ich powołania (wpis w rejestrze prowadzonym dla spółdzielni Krajowym Rejestrze Sądowym jedynie potwierdza już dokonane powołanie).

Odwoływanie członków zarządu i zawieszanie ich w pełnieniu funkcji

Odwołanie członków zarządu wygląda następująco:
• walne zgromadzenie może odwołać tylko tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium, chociażby organem właściwym do wyboru była rada nadzorcza,
• nie wymaga uzasadnienia,
• może nastąpić w każdym czasie i bez ograniczenia przyczyn,
• skuteczne od chwili zawiadomienia członka w uchwale zarządu.
Organy uprawnione do wyboru oraz odwołania członków zarządu mogą też w każdej chwili zawiesić w czynnościach poszczególnych członków zarządu spółdzielni w sytuacji, gdy jego działalność narusza przepisy prawa lub statut spółdzielni oraz z innych przyczyn.

Rada nadzorcza może zawiesić członka zarządu wybranego przez walne zgromadzenie wyłącznie, gdy jego działania naruszają prawo lub postanowienia statutu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentacja spółdzielni przez zarząd

Oświadczenia woli w imieniu spółdzielni składa dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu wraz z pełnomocnikiem, a w przypadku zarządu jednoosobowego – prezes lub jego dwaj pełnomocnicy.

Zobacz także: W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

REKLAMA

Generalnie zarząd spółdzielni jako organ sprawujący funkcję kierowniczą podejmuje wszelkie decyzje nie zastrzeżone przez ustawę lub statut dla innych organów. Wszelkie ograniczenia uprawnień zarządu wynikające z kompetencji ustawowych lub statutowych innych organów zarządzających muszą być ujawnione w rejestrze spółdzielni, w przypadku braku ujawnienia- osoby trzecie działające w dobrej wierze podlegają ochronie i odnosi to skutek wobec spółdzielni. Jeżeli natomiast ograniczenia praw zarządu zostały ujawnione w rejestrze spółdzielni - osoby trzecie nie mogą zasłaniać się nieznajomością danych, chyba że udowodnią, iż nie mogły o nich wiedzieć.

Jeżeli zarząd spółdzielni jest jednoosobowy, w niektórych sytuacjach musi zastępować go rada nadzorcza – są to m.in. następujące przypadki:
• wykonywanie czynności w sprawach wynikających ze stosunku członkostwa (np. przyjmowanie nowych członków,
• reprezentowanie spółdzielni przy czynnościach prawnych z członkiem zarządu,
• reprezentowanie spółdzielni w postępowaniu przed sądem o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia, stwierdzenia jej nieważności.

Co oznacza funkcja kierownicza zarządu?

Jak wskazuje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd w ramach funkcji kierowniczej ma prawo do zgłaszania projektów uchwał oraz żądania zamieszczenia w porządku obrad oznaczonych spraw w przeciągu 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Ponadto do obowiązków zarządu należy przygotowanie pod względem formalnym oraz przedkładanie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

W sytuacji, gdy działalność zarządu narusza wyłączne kompetencje rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia w stosunkach zewnętrznych powoduje to bezwzględną nieważność podjętych przez zarząd czynności prawnych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA