reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wydzielić się z większej spółdzielni mieszkaniowej?

Jak wydzielić się z większej spółdzielni mieszkaniowej?

Po PRL „odziedziczyliśmy” wiele spółdzielni molochów, które mają wiele budynków i mnóstwo członków. Aby sprawniej i efektywniej podejmować decyzje dotyczące danego budynku lub budynków, lepiej wykorzystywać dochody z wynajmowania lokali użytkowych w naszym budynku czy mniej płacić za zarządzanie, można doprowadzić do tego aby nasz budynek został wydzielony ze spółdzielni.

To rozwiązanie może być celowe szczególnie w przypadku nowych budynków w spółdzielni, których nie trzeba jeszcze remontować – warto wyodrębnić takie budynki do nowej spółdzielni, aby zebrane od nas pieniądze nie były przekazywane na remonty starych bloków w tej samej spółdzielni.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje dwie drogi do wydzielenia mniejszej spółdzielni z istniejącej spółdzielni mieszkaniowej.

Grupa członków spółdzielni wychodząca z inicjatywą wydzielenie może:
• wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni,
albo
• przyjąć uchwałę większością głosów tych członków o podziale spółdzielni – w tym wypadku jednak także wymagana jest późniejsza uchwała walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.

Uchwała o podziale spółdzielni może być podjęta tylko przez walne zgromadzenie spółdzielni. Dla jej podjęcia wymagana jest zwykła większość głosów.

Uchwała o podziale spółdzielni musi zawierać:
• oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i nowej spółdzielni powstającej w wyniku podziału;
• listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni;
• zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań;
• datę podziału spółdzielni.

Członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia (na przykład z określonym budynkiem lub budynkami), mogą na podstawie uchwały podjętej większością głosów tych członków wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia.

Zarząd spółdzielni powinien niezwłocznie przygotować dokumenty niezbędne do podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale oraz udostępnić je członkom żądającym podziału.

Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę odmawiającą podziału tylko ze względu na ważne interesy gospodarcze dotychczasowej spółdzielni lub istotne interesy jej członków.

W razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale niezawierającej wszystkich wymaganych składników, członkowie zgłaszający żądanie podziału mogą wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uzupełniającej uchwały o podziale.

Wydzielenie nowej spółdzielni uchwałą grupy członków spółdzielni

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama